Firma Nike pokazała nowe opakowania na buty z serii Air Max. Pochodzą one w 100 procentach z recyklingu.

Wykonane z dużej gęstości polietylenu opakowanie na buty powstało w wyniku współpracy NikeLab z inżynierem Arthurem Huangiem – szefem tajwańskiej agencji Miniwiz zajmującej się designem, bazującym na materiałach wtórnie przetworzonych. Przy produkcji opakowania wykorzystano opakowania po mleku, plastikowe wieczka i nakrętki, a także kapsułki po kawie.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

– Chodzi o to, żeby problem zanieczyszczeń zamienić w rozwiązanie – mówi Huang. – Chcemy w ten sposób pokazać, że odpady za sprawą recyklingu mogą być wykorzystane, jako materiały do wytwarzania produktów nowej jakości.

“Box” ma być hołdem dla wprowadzonych przed trzydziestoma laty na rynek Airmax`ów, których nowością było zastosowanie w podeszwach poduszki powietrznej. Zdaniem twórców pozwoliło to zminimalizować zużycie materiałów w produkcji obuwia. Według zapowiedzi w opakowaniach sprzedawany będzie w model Air Max 1 Flyknit Royal.

Arthur Huang stoi na czele firmy zajmującej się m.in. upcyklingiem odpadów komunalnych. W 2010 r. jego Miniwiz zbudowała największą na świecie budowlę z butelek PET. Eco Ark miała 130 metrów długości, a przy jej budowie wykorzystano 1,5 mln przetworzonych plastikowych butelek.

Niedawno firma Adidas ogłosiła, że w samym 2017 r. sprzedała milion par butów wykonanych z materiałów recyklingowych.

Czytaj więcej

Skomentuj