Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Niska emisja – wysokie ryzyko

Niska emisja – wysokie ryzyko
14.11.2011, o godz. 9:35
czas czytania: około 2 minut
0

9 listopada w Katowicach konferencją prasową rozpoczęła się kilkumiesięczna kampania zorganizowana przez Grupę Tauron, która przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ma uświadamiać mieszkańcom miast niebezpieczeństwa jakie powoduje niska emisja.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Zanieczyszczenia wydobywające się z kominów są tym groźniejsze, że według przeprowadzonych przez Sopocką Pracownię PBS DGA badań mieszkańcy województwa śląskiego ogrzewają mieszkania paląc w piecach niskiej jakości węgiel i śmieci. Szacunki powstałe na podstawie zrealizowanego w ubiegłym miesiącu sondażu wskazują, że na terenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego śmieci mogą być spalane w co trzecim mieszkaniu, a rocznie w domowych paleniskach znika góra odpadów większa niż katowicka „Superjednostka” – największy na południu Polski blok mieszkalny.

Zainicjowana kampania pn. "Niska emisja – wysokie ryzyko" jest pierwszą w kraju akcją edukacyjno marketingową mającą zmienić tę sytuację. Skierowana jest zwłaszcza do właścicieli domów w starej zabudowie, gdzie kamienice opalane są piecami, a nieopodal biegną nici ciepłociągów – chodzi o to, by budynki podłączano do miejskich sieci ciepłowniczych. W tym celu zaplanowano 40 spotkań z mieszkańcami, publikacje i kolportaż wydawnictw poświęconych walce z niską emisją, konkurs dla nauczycieli, serię audycji telewizyjnych i ulicznych happeningów.

Uczestnicząca w konferencji Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW mówiła, że Fundusz po raz pierwszy współpracuje przy kampanii społecznej z firmą biznesową po to, by zaznaczyć, że działania ekologiczne mają sens wtedy, gdy łączone są z ekonomicznymi. – Ludzie muszą przekonać się, że niska emisja to nie abstrakcyjny problem, lecz realne niebezpieczeństwo dla ich zdrowia i kieszeni. Dlatego tak ważne jest aby oprócz likwidacji przestarzałych pieców w gospodarstwach indywidualnych dostrzegać zagrożenia jakie niesie niska emisja w centrach miast. Śląsk, gdzie na małym terenie żyje kilka milionów ludzi, jest regionem najbardziej w Polsce zagrożonym tym skażeniem – stwierdziła Gabriela Lenartowicz.

Kampania realizowana będzie głównie w: Katowicach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Dąbrowie Górniczej, Czeladzi, Sosnowcu, Będzinie i w Zawierciu.

źródło: wfosigw.katowice.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024