W tym roku na placu Zwycięstwa w Szczecinie powstanie fontanna przypominająca bramę wodną.

Inwestycję wykona wybrane w przetargu Konsorcjum „GUTKOWSKI – GUTKOWSKI” z Leszna. Umowa z wykonawcą prac jest już podpisana. Na ich wykonanie konsorcjum będzie miało czas do 15 sierpnia 2012 r. Plac budowy zostanie przekazany w ciągu najbliższych dni.

Miejsce gdzie powstanie fontanna jest wyjątkowe. Okolice Bramy Portowej to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zielonych placów Szczecina. Kształt fontanny jest wzorowany na fragmencie neogotyckiej fasady kościoła garnizonowego, a dokładniej jednego z łuków nad wejściem do świątyni.

Fontanna będzie wpisana w kwadrat o boku ok. 17 m. Głębokość niecki wyniesie 1,70 m. a powierzchnia lustra wody to 279 m2. Wykonawca będzie musiał wyburzyć istniejący basen ppoż. i rozebrać ogrodzenie. A następnie wybudować nową fontannę wraz z zapleczem technicznym.

Tryskająca woda będzie miała kształt łuków, które stworzą swoista bramę wodną. Przez środek fontanny będzie biegła kładka, po której będzie można przejść. Strumienie wody będą podświetlone. Woda w fontannie będzie filtrowana i uzdatniana. Jednocześnie basen fontanny będzie nadal pełnił funkcję awaryjnego zbiornika ppoż. Teren wokół będzie zagospodarowany, pojawi się zieleń, ławki i nowe oświetlenie.

Nowa fontanna powstanie w ramach programu przebudowy basenów przeciwpożarowych. Koszt budowy nowej fontanny to ponad 2 mln zł.  Projekt jest w połowie współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Nazwa projektu to: „Poprawa wizerunku oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta poprzez przebudowę basenu przeciwpożarowego na fontannę na Placu Zwycięstwa w Szczecinie”.

źróło: UM w Szczecinie

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj