„Ta nowa instalacja jest ważnym projektem, który z jednej strony demonstruje możliwości silników GE Jenbacher zasilanych biogazem, a z drugiej strony przedstawia duży potencjał zastosowania biogazów oraz skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w Polsce. Efektywne wykorzystanie biogazu dla wytwarzania energii może być znaczącym wkładem Polski do polityki UE w zakresie redukcji emisji” – powiedział Rod Christie, Prezes GE Energy w Europie Środkowej i Wschodniej, Rosji oraz krajach WNP.
Agrogaz jest przedsięwzięciem joint venture realizowanym przez polskiego dostawcę energii – firmę Polenergia oraz niemiecką spółkę KG Aufwind Schmack GmbH Neue Energien. KG Aufwind Schmack, twórca projektu energetycznego fabryki, jest partnerem firmy Schmack Biogas AG, czołowego niemieckiego dostawcy elektrociepłowni zasilanych biogazem.
Dwa silniki gazowe Jenbacher JMC 320 GS-B.L w wykonaniu kontenerowym zostały sprzedane firmie KG Aufwind Schmack przez KWE-Technika Energetyczna Sp. z o.o., autoryzowanego dystrybutora silników gazowych GE Jenbacher w Polsce. Zasilane biogazem silniki Jenbacher posiadają certyfikat zgodności z inicjatywą GE ecomaginationSM. Celem inicjatywy ecomagination jest w tworzenie innowacyjnych technologii, które spełniają ekologiczne i finansowe potrzeby klientów i jednocześnie przyczynią się do stałego wzrostu GE.
Należący do GE Energy dział silników gazowych Jenbacher jest czołowym producentem zasilanych gazem silników tłokowych, zwartych generatorów oraz systemów do produkcji skojarzonej energii i ciepła. Silniki gazowe Jenbacher mogą być zasilane gazem ziemnym, gazem kopalnianym, gazem wysypiskowym oraz gazem fermentacyjnym z oczyszczalni ścieków lub z biomasy pochodzenia rolniczego.
Umowa na dostarczenie silników została podpisana podczas tegorocznych targów Farma 2007 w Poznaniu, którym towarzyszyło seminarium "Bioenergia w rolnictwie". W czasie seminarium organizowanym przez miesięcznik "Czysta Energia" zaprezentowano projekt instalacji w Liszkowie.
Komentarze (0)