Woda alkaliczna, czyli o podwyższonym poziomie pH, zyskuje popularność. Według badaczy to kolejna odsłona niczym nieuzasadnionej mody.

Woda alkaliczna dzięki specjalnej obróbce ma wyższy poziom pH niż 6,5-7,5 typowy dla większości wody pitnej i butelkowanej. Jej popularność wśród celebrytów takich jak Beyoncé pomogła rozwinąć ten trend.

Rynek wody alkalicznej w USA wzrósł z 47 mln dolarów w 2014 r. do 427 mln dolarów w 2017 r. Przewiduje się, że do końca 2018 r. wartość ta będzie wynosiła 687 milionów euro, informuje brytyjski The Guardian.

Woda odkwasi organizm?

Na rynku jest wiele marek wody alkalicznej, które zdaniem jej twórców mają dać “lepsze nawodnienie”, bowiem są “zaprojektowane w celu uzyskania optymalnej równowagi ciała”.

Dlaczego woda pitna o wyższym pH będzie ma być lepsza? Dr Tanis Fenton, z Uniwersytetu w Calgary of Calgary w Kanadzie powiedziała „The Guardian”, że twierdzenia te opierają się na przekonaniu, iż spożywanie pewnych pokarmów, takich jak mięso, nabiał i jaja, powoduje zakwaszenie organizmu, a wskutek tego np. osteoporozę.

W 2002 r. alternatywny lekarz Robert Young spopularyzował tę modę w popularnej serii książek „Cud pH”. Według niego dieta alkaliczna może leczyć wszelkiego rodzaju schorzenia: od złego trawienia po raka. Young został skazany na trzy lata więzienia w 2017 r. za uprawianie profesji lekarskiej bez licencji.

Dr Fenton twierdzi, że przekonanie nie jest poparte żadnymi dowodami naukowymi. Naukowczyni przeanalizowała badania dotyczące związku wody alkalicznej z leczeniem raka i zauważa, że ​​nie ma dowodów na to, aby przynosiła ona korzyści zdrowotne.

Co więcej, podkreśla Fenton, nie można zmienić pH swojego ciała, pijąc wodę alkaliczną. – Twój organizm reguluje pH krwi w bardzo wąskim zakresie, ponieważ wszystkie nasze enzymy są zaprojektowane do pracy przy pH 7,4. Gdybyśmy zbytnio zmienili nasze pH, nie przetrwalibyśmy – mówi.

Moda spuszczona w toalecie

Chociaż nie można zmienić pH krwi, dieta wpływa na pH moczu. – Mocz ma zazwyczaj kwaśny odczyn, ok. 6 pH – wyjaśnia dr Fenton. Jednak nie stanowi to problemu, bo pokazuje, że nasze nerki działają. Zatem picie alkalicznej wody może sprawić jedynie, że mocz będzie mniej kwaśny. Ostatecznie, jak mówi Fenton, woda alkaliczna jest rozwiązaniem problemu, który nie wymaga rozwiązania.

Skąd zatem popularność wody alkalicznej? Bo “brzmi przekonująco” – mówi Tim Caulfield, autor publikacji na temat sławnych porad dotyczących zdrowia. – Jest to pomysł o naukowo brzmiącej nazwie. Woda alkaliczna jest także częścią wielomiliardowego przemysłu wellness, którego znaczna część opiera się na marketingu produktów i praktyk nienaukowych. “Pragnienie nowych i unikalnych strategii poprawy zdrowia i unikania choroby wydaje się być nieugaszone”.

“Surowa” woda – nowa, niebezpieczna moda z USA

Widzimy obecnie wiele mód dotyczących wody: od surowej, nieuzdatnianej wody prosto z ziemi po wodę z elektrolitami. Istnieją wody mineralne „halal”, sporządzone wg zasad Koranu, lub wody poddane obróbce, np. natlenione, co ma dostarczać organizmowi skoncentrowanych dawek tlenu.

Źródło: The Guardian

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj