Nowa oczyszczalnia

Nowa oczyszczalnia
22.02.2008, o godz. 11:34
czas czytania: około 2 minut
0

Wiosną tego roku, na terenie gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS, rusza budowa nowej oczyszczalni ścieków. Instalacja oddana będzie do użytku latem 2009 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Konstruktorzy planują zwiększenie wydajności systemu oczyszczania ścieków przemysłowych o 100%. Rozbudowa zaplanowana została w związku z realizowanym Programem 10+ i wzrostem przerobu ropy naftowej o 75% do 2010 r. Nowe urządzenia oczyszczające na etapie oczyszczania biologicznego będą oparte na licencji Biogradex’u – mówi inż. Krzysztof Gniotyński z zespołu ds. rozbudowy rafinerii.

Od 2 lat w rafinerii z powodzeniem działa biologiczna oczyszczalnia ścieków oparta o nowatorską myśl techniczną tej firmy. Technologia sprawdziła się i jest stosowana do oczyszczania ścieków metodą osadu czynnego z biologiczną eliminacją azotu i fosforu w oczyszczalniach przepływowych. Dzięki tej instalacji uzyskano dodatkową 40 procentową redukcję azotu, w stosunku do poprzednio funkcjonującego układu.

W latach 70-tych, kiedy wybudowano zakład, trójstopniowa oczyszczalnia należała do najnowocześniejszych obiektów. Także dziś szczyci się stosowaniem zaawansowanych technologii proekologicznych. W gdańskiej rafinerii przerabiano niegdyś rocznie ok. 3 mln ton ropy naftowej, obecnie jest to ok. 6 mln ton, a za kilka lat będzie to 10,5 mln ton.

– Sto procent wzrostu przerobu, nie oznaczał 100% wzrostu produkcji ścieków – zapewnia Mieczysław Broniszewski, szef biura ochrony środowiska Grupy LOTOS. – W swojej działalności staramy się oddawać środowisku wodę maksymalnie czystą, to znaczy nie tylko działamy na tak zwanym „końcu rury”, ale też niwelujemy zanieczyszczenia u źródła, dbając o ich separowanie w instalacjach produkcyjnych.

Około dwie trzecie objętości odprowadzanych wód z terenu zakładu to wody opadowe i drenażowe, a tylko jedną trzecią stanowią ścieki przemysłowe. Część oczyszczonych ścieków jest zawracana na zakład jako woda gospodarcza dzięki czemu ogranicza się zarówno pobór wody jak i ilość odprowadzanych ścieków.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024