W Nałęczowie powstanie nowa oczyszczalnia ścieków. Umowę z firmą, która ma zmodernizować i rozbudować obecnie funkcjonującą oczyszczalnię podpisano w Urzędzie Miasta.

Realizacja inwestycji ma potrwać 2 lata i zakończyć się do 31 października 2013 roku, a będzie kosztować ponad 19 milionów 675 tysięcy złotych. 

Całkowity koszt zadania obejmującego prace projektowe, przygotowanie i realizację inwestycji wynosi prawie 20 milionów 800 tysięcy złotych. Gmina pokryje niespełna 33 procent kosztów, ponieważ resztę, około 14 milionów, otrzyma jako dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Inwestycja znajduje się bowiem na liście tak zwanych kluczowych projektów dla województwa lubelskiego, na której jest też m.in. budowa lotniska w Świdniku.

Obecna oczyszczalnia, która była budowana w latach 60-tych ubiegłego wieku, jest tak bardzo wyeksploatowana, że w przypadku poważniejszej awarii miastu mogłaby grozić nawet katastrofa ekologiczna. Poprzez modernizację władze miasta chcą nie tylko zapobiec takiej sytuacji, ale też chronić niezwykle cenne zasoby miejscowych wód, z których korzystają m.in. uzdrowisko i firmy produkujące wody mineralne.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj