Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Nowa oczyszczalnia w Tomaszowie Lubelskim

Nowa oczyszczalnia w Tomaszowie Lubelskim
10.07.2006, o godz. 10:54
czas czytania: około 2 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

7 lipca br. otwarto oczyszczalnie ścieków w Tomaszowie Lubelskim. Obiekt ten przyczyni się do ochrony Głównego Zbiornika Wód Podziemnych „Niecka Lubelska”, który ze względu na niską naturalną odporność na infiltrację zanieczyszczeń, brak warstw izolujących piętro wodonośne i wysoką jakość wód został uznany za wymagający szczególnej ochrony. Zbiornik ten ma duże znaczenie dla okolicznych miejscowości, gdyż z jego zasobów korzystają m.in. Chełm, Tomaszów Lubelski, Zamość i Rejowiec Fabryczny. Warto podkreślić, że tylko Tomaszów na potrzeby bytowo-gospodarcze i przemysłowe czerpie rocznie ze zbiornika 1 380 tys. m3 wody.

Dotychczas powstające w Tomaszowie ścieki, podobnie jak ścieki z zakładów przemysłowych w tym z zakładu przetwórstwa owocowo-warzywnego, mleczarni oraz zakładu przetwórstwa mięsnego, doprowadzane były do przestarzałej i nieefektywnej oczyszczalni, a następnie niewystarczająco oczyszczone trafiały do rzeki Sołokiji, należącej do zlewni Bugu.
W celu uporządkowania gospodarki ściekowej miasta zaprojektowano rozbudowę i gruntowną modernizację oczyszczalni. Nowy obiekt o wydajności Q=6 300 m3/d będzie docelowo przyjmował ścieki od mieszkańców Tomaszowa oraz miejscowości Rogoźno, Dąbrowa, Sabaudia, Łaszczówka i Rabinówka oraz ścieki z zakładów przemysłowych.
Dzięki modernizacji oczyszczalni ilość zanieczyszczeń organicznych zawartych w oczyszczonych ściekach obniży się ponad dwukrotnie w stosunku do stanu przed modernizacją. W przypadku związków azotu oczekiwane jest ok. trzykrotne obniżenie stężeń, a związków fosforu ponad czterokrotne.

Dotacja EkoFunduszu w wysokości 7,24 mln zł, co stanowiło blisko połowę kosztów projektu, została przeznaczona na budowę obiektów i zakup części wyposażenia technologicznego oczyszczalni, w tym m.in. reaktorów biologicznych i obiektów gospodarki osadowej. Otwarta oczyszczalnia została wyposażona w nowoczesny system automatyki i sterowania, do którego włączone zostały wszystkie urządzenia technologiczne i pomiarowe.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024