Nowa technologia da czyste ciepło i prąd z odpadów kalorycznych?

Nowa technologia da czyste ciepło i prąd z odpadów kalorycznych?
dom
06.05.2020, o godz. 15:35
czas czytania: około 2 minut
0

EKOGAZ Recovery, spółka należąca do Uniserv SA, zbuduje pilotażową instalację wytwarzającą energię elektryczną i ciepło w wyniku zgazowania paliwa alternatywnego RDF. Na ten cel inwestor pozyskał ponad 10 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Celem tego projektu jest budowa pilotażowej instalacji umożliwiającej produkcję w kogeneracji energii elektrycznej oraz ciepła przy wykorzystaniu RDF jako surowca. Większość, bo aż 59 proc. wszystkich koncesjonowanych wytwórców ciepła w Polsce to instalacje o mocy do 50 MW. Technologia będzie adresowana właśnie do nich. Wykorzystanie jej, przy obecnej podaży paliwa alternatywnego, daje możliwość rocznego wytworzenia od 28,8 do 38,4 PJ energii, co stanowi 15-20 proc. rocznego zapotrzebowania gospodarstw domowych na ciepło systemowe.

Rozwiązanie zapewni dostawy ciepłej wody w mniejszych instalacjach w okresie letnim (w tzw. „podstawie”), bez konieczności uruchamiania większych jednostek pracujących w oparciu o paliwo węglowe. Wdrożenie tego typu instalacji znacząco obniża emisję pyłu, CO2, SO2 oraz NOx w stosunku do tradycyjnych instalacji opartych o paliwo węglowe, a trzeba pamiętać, że aż 72,5 proc. paliw zużywanych w źródłach ciepła w Polsce stanowią właśnie paliwa węglowe.

– Innowacyjna technologia zgazowania RDF w reaktorze z cyrkulującym złożem fluidalnym, to nie tylko szansa na produkcję taniej energii i ciepła, bez udziału paliw kopalnych, ale także ekologiczne rozwiązanie problemu niezagospodarowanych milionów ton frakcji palnej odpadów – przekonuje Artur Nizioł z Uniserv SA.

Jednoczesne rozwiązanie kilku problemów

Wdrożenie technologii dla małych i średnich jednostek energetycznych o mocy od 2 do 30 MW, pozwoli na produkcję ciepła i prądu w kogeneracji, a tym samym ułatwi przedsiębiorstwom ciepłowniczym uzyskanie statusu „Systemu Efektywnego Energetycznie”, otwierając dostęp do środków unijnych. Dla branży przetwarzającej odpady (popularnych MBP – ów) to szansa rozwiązania problemu nadpodaży paliw alternatywnych i ich energetycznego oraz ekologicznego zagospodarowania. Dla środowiska to droga do złagodzenia zmian klimatycznych.

Instalacja ma także pomóc w rozwiązaniu jednej z największych bolączek, z jakimi boryka się obecnie branża gospodarki odpadami, czyli problemu zagospodarowania frakcji palnej odpadów. Według różnych szacunków, w Polsce rocznie przybywa ponad 2 mln ton tych odpadów, z czego znaczna część płonie w niekontrolowany sposób. Główną zaletą pilotażowej instalacji jest możliwość energetycznego, lokalnego, bezpiecznego i ekologicznego zagospodarowania paliwa alternatywnego RDF o kaloryczności powyżej 6 MJ/kg, którego zgodnie z polskim prawem nie wolno magazynować przez okres dłuższy niż rok.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024