W stolicy trwają jesienne nasadzenia ponad 15 tys. roślin. Zarząd Oczyszczania Miasta posadzi w tym miesiącu 765 drzew. Dominować będą klony, lipy oraz platany.

Gatunki te dobrze czują się w niełatwych warunkach miejskich. Wykazują się dużą odpornością na zanieczyszczone spalinami i pyłami powietrze. Rośliny muszą sobie też radzić z obniżającym się z roku na rok poziomem wód gruntowych, co jest konsekwencją rozbudowy miasta i przybywaniem wysokich budynków z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami.

Na stołecznych trawnikach pojawią się ozdobne drzewa owocowe, jak wiśnie, czy grusze. Posadzone zostaną także kasztanowce, bowiem celem wielu nasadzeń jest uzupełnienie szpalerów drzew.  

W niektórych lokalizacjach ze względu na infrastrukturę podziemną bądź zbyt bliskie sąsiedztwo jezdni posadzenie drzew jest niemożliwe. W takich przypadkach rozwiązaniem są krzewy. Wielobarwne aranżacje z krzewów urządzone zostaną np. przy ul. Saskiej, gdzie obok zielonych, strzelistych berberysów posadzone zostaną ogniki z pomarańczowymi owocami i liliowce. Przy ul. Senatorskiej powstanie gazon w stylu klasycystycznym. Będzie to żywopłot z bukszpanu tworzący ornament skomponowany z trawy i żwiru. Kompozycja ta będzie nawiązywać stylem do sąsiadującej zabudowy Pałacu Mniszchów. Przy ul. Abrahama rosnąć będą trawy ozdobne i róże, natomiast przy ul. Kondratowicza  posadzone zostaną czerwone i zielone berberysy.

Tej jesieni Zarząd Oczyszczania Miasta posadzi w sumie ponad 15 tys. roślin: 765 drzew i 14,4 tys. krzewów. Koszt prac wyniesie około miliona złotych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj