Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Nowe miasta na mapie Polski od 2019 r.

Nowe miasta na mapie Polski od 2019 r.
Barbara Krawczyk
07.08.2018, o godz. 11:03
czas czytania: około 2 minut
0

Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark to miejscowości, które zyskają status miasta. Zmiana nastąpi od 1 stycznia 2019 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Jak można przeczytać w opublikowanym przez Rządowe Centrum Legislacji projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, pierwszą z miejscowości są Koszyce położone w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim.

Były miastami do Powstania Styczniowego

Koszyce posiadały prawa miejskie w latach 1374-1869, jednak przestały być miastem w wyniku represji władz carskich po stłumieniu Powstania Styczniowego. W uzasadnieniu decyzji dotyczącej przywrócenia praw miejskich zwrócono uwagę, że m.in. „cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta wykazują jego miejski charakter”. Ponadto głównym źródłem utrzymania mieszkańców miejscowości jest działalność pozarolnicza.

Podobne argumenty przemawiają za nadaniem statusu miasta miejscowości Nowa Słupia w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. Nowa Słupia była miastem w latach 1351-1869. Leżąca u podnóży Góry Święty Krzyż miejscowość, stanowi jeden z najważniejszych punktów turystycznych w Górach Świętokrzyskich.

W województwie świętokrzyskim w powiecie kieleckim znajduje się również Pierzchnica. Nadanie praw miejskich Pierzchnicy datuje się pomiędzy 1359 r. a 1397 r. Z kolei Szydłów (województwo świętokrzyskie, powiat staszowski) to miejscowość, która posiadała prawa miejskie w latach 1329-1869. Wszystkie te miejscowości, podobnie jak Koszyce, straciły status miasta w wyniku represji władz rosyjskich po krwawym stłumieniu Powstania Styczniowego.

Brama Krakowska w Szydłowie, fot.wikicommons/michalgorski

Rynek oznacza miejski charakter

Następna miejscowość to Wielbark (województwo warmińsko-mazurskie, powiat szczycieński), który posiadał już prawa miejskie w latach 1723-1946. Jak wskazano w uzasadnieniu, miejscowość ma wyraźnie wyodrębnione centrum, które stanowi otoczony kamienicami rynek.

Początkowo odrzucono natomiast wnioski o nadanie statusu miasta miejscowości Lubowidz w województwie mazowieckim. Jako przyczynę podano brak miejskiego charakteru zabudowy, a także brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednak w tym przypadku skuteczne okazało się wsparcie ze strony Związku Miast Polskich i Lubowidz dołączył do grona miast.

Zmiany granic

Od nowego roku zmienią się granice na styku gminy Andrespol i gminy Koluszki, gminy Rawa Mazowiecka i miasta Rawa Mazowiecka, gminy Iwierzyce i gminy Sędziszów Małopolski, miasta Rzeszów oraz gmin Głogów Małopolski i Tyczyn, miasta Tarnowskie Góry i gminy Tworóg, gminy Pilica i gminy Ogrodzieniec, miasta i gminy Kościan, gminy Pakosław oraz gmin Jutrosin i Rawicz. Swoje granice zmieni też Opoczno, Pruchnik, Kolbuszowa, Sędziszów Małopolski, Kartuzy i Gryfino.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024