Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Nowe miejsce do odpoczynku w Lublinie

Nowe miejsce do odpoczynku w Lublinie
R.G.
08.12.2022, o godz. 14:19
czas czytania: około 2 minut
0

Dobiegły końca prace budowlane, ogrodnicze i porządkowe na skwerze błogosławionego księdza Antoniego Zawistowskiego w Lublinie. Zagospodarowana w nowy sposób przestrzeń, między ulicami Misjonarską a Wyszyńskiego, zgodnie z intencjami lubelskiego samorządu, ma być przyjemnym miejscem odpoczynku dla mieszkańców. Skwer zyskał m.in. nowe trawniki, rabaty i krzewy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

– Dzięki wykonanym pracom skwer stał się kolejnym wyjątkowym miejscem na Starym Mieście – zaznacza Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju. – Projekt, który zrealizowano służyć ma poprawie estetyki wizualnej tego miejsca, zapewnieniu odpowiedniej komunikacji i stworzeniu atrakcyjnej przestrzeni odpoczynku dla mieszkańców, a także turystów. Dzięki alejkom i nowym ławkom, miejsce to już w tej chwili stało się bardziej funkcjonalne. Zakończyliśmy także konsultacje dotyczące utworzenia kolejnych dwóch podobnych miejsc, przy ulicach: Długiej i Cyprysowej.

Odnowę skweru bł. ks. Antoniego Zawistowskiego zrealizowano w ramach miejskiego Zielonego Budżetu. Cały jego obszar przeszedł rekultywację, zyskał nowe alejki i trawniki. W zakres prac weszło też wykonanie nowych nawierzchni, montaż elementów małej architektury i nasadzenia zieleni.

Nasadzenia z uwzględnieniem warunków

Na odnowionym lubelskim skwerze pojawiły się nowe rośliny, takie jak funkie i barwinki. Rośliny te dobrano z uwzględnieniem wymagań siedliskowych dla terenu, który jest mocno zacieniony. Całość nowej roślinnej szaty uzupełnia 70 białych hortensji, które w okresie  kwitnienia dodatkowo wzmocnią ozdobną funkcję skweru.

Lubelski skwer zyskał też nowy układ alejek z ciemnobrązowego bruku. Dotychczasowe schody zastąpiono nowymi granitowymi stopnicami oraz alejką z nawierzchni przepuszczalnej. Wymieniono też drewnianą pergolę. Pozostawiono natomiast zabytkową alejkę z płyt kamiennych prowadzącą do budynku przy ul. Wyszyńskiego 4. Przy nowych alejkach wygospodarowano także dwa miejsca w formie niewielkich placyków, na które trafiło 5 stylizowanych ławek z oparciami.

Rewitalizacja skweru to efekt realizacji dwóch projektów w ramach Zielonego Budżetu z lat 2019 i 2022. Koszt przebudowy skweru wyniósł prawie 200 tys. zł.

Konsultacje dwóch kolejnych koncepcji

Lubelski samorząd zakończył też drugi, ostatni etap konsultacji dotyczących opracowania dwóch koncepcji „Miejsc dla Ciebie”, czyli: „Gaju nad skarpą” i „Skweru Marzeń”, w ramach piątej edycji Zielonego Budżetu. Podczas konsultacji zgłoszono 40 uwag, z których większość została uwzględniona. Uwagi przyjęte do realizacji dotyczyły głównie zagadnień związanych z zielenią i wyposażeniem w meble.

Dodajmy, że ze względu na wielkość obszaru i złożoność powyższych koncepcji, ich realizację rozłożono na dwa lata. Opracowanie dokumentacji projektowej nastąpiło w 2022 roku, a zasadnicza realizacja projektu nastąpić ma w nadchodzącym, 2023 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024