Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Nowe rezerwaty przyrody w Małopolsce

Nowe rezerwaty przyrody w Małopolsce
pap/jw
06.12.2024, o godz. 9:29
czas czytania: około 2 minut
0

W Małopolsce powstały cztery nowe rezerwaty przyrody: Cisy w Wyskitnej, Góra Chełm, Kozie Żebro i Markowiec-Gródek – poinformowało Biuro Wojewody Małopolskiego. Liczba rezerwatów w województwie zwiększyła się do 90.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Utworzenie czterech nowych rezerwatów w Małopolsce jest związane z inicjatywą powołania 100 nowych rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie podpisał zarządzenia w tej sprawie.

– Małopolska ze względu na swoje położenie i warunki geograficzne jest bardzo bogata w tereny zielone. Mamy świadomość, że w dzisiejszym świecie, który szybko się urbanizuje, właśnie obszary leśne, obszary zielone wymagają szczególnej opieki. Cztery nowe rezerwaty przyrody obejmują tereny w dużej mierze nienaruszone większą działalnością człowieka. To tereny piękne i ciekawe. Dziękuję za podjęcie działań, aby objąć je tą szczególną formą ochrony, gwarantując tym samym, że będą one dziedzictwem cieszącym kolejne pokolenia mieszkańców naszego województwa i turystów – przekazał wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar.

Nowe rezerwaty przyrody znajdują się w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, w Beskidzie Niskim i obejmują powierzchnię prawie 219 ha. Są to grunty należące do Skarbu Państwa znajdujące się w zarządzie Lasów Państwowych.

Cisy

Rezerwat przyrody Cisy w Wyskitnej obejmuje powierzchnię 5,22 ha i znajduje się w granicach gminy Grybów. Rośnie tam jedno z największych skupisk cisa pospolitego w Polsce. Propozycja utworzenia tego rezerwatu pojawiła się już 10 lat temu. Teren ten był w przeszłości lasem prywatnym, który został wykupiony przez Lasy Państwowe w ramach realizacji projektu ochrony cisa. Według przeprowadzonych wówczas badań w rezerwacie stwierdzono ok. 1250 dorosłych osobników cisa pospolitego – drzewa objętego ochroną gatunkową.

Jaworzyna

Rezerwat przyrody Jaworzyna na Górze Chełm w Beskidzie Niskim zajmuje obszar o powierzchni 36,36 ha na terenie gminy Ropa. Występują tam duże płaty zespołu jaworzyny z języcznikiem, która jest priorytetowym siedliskiem Natura 2000. Języcznik zwyczajny to paproć objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Kozie Żebro i Markowiec-Gródek

Rezerwaty przyrody Kozie Żebro i Markowiec-Gródek położone są na terenie gminy Uście Gorlickie i zajmują powierzchnię odpowiednio 105,51 ha i 71,87 ha. Występują tam cenne ekosystemy leśne o charakterze zbliżonym do naturalnego wraz z zespołem reliktowych gatunków organizmów. Na tych terenach leśnicy zidentyfikowali kilkadziesiąt gatunków grzybów, porostów i chrząszczy, spośród których kilkanaście uznawanych jest za tzw. relikty puszczańskie. Wśród nich wymienić można: chrząszcze wynurta i zęboszyjkę ognistą, porosty koralóweczkę śluzowatą i złociszka jaskrawego oraz grzyby świecznicę rozgałęzioną i korzaka różnokształtnego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024