7694 lamp sodowych i rtęciowych zastąpią lampy w technologii LED. To największy realizowany w Polsce projekt wymiany oświetlenia ulicznego w jednym pakiecie. Sosnowiec na jego realizację otrzymał 15,3 mln zł z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Lampy zostaną wymienione w ciągu roku. Pierwsze pojawią się na ulicach w zimie. Wymiany dokona gdańska firma SAG Elbud za kwotę 14,7 mln zł. Dofinansowanie z RPO  wyniesie 10,7 mln zł (prawie 74%), wkład miasta – 4 mln zł. – Oprócz wymiany lamp firma będzie musiała wcześniej wykonać dokumentację projektową, zmienić sterowniki oraz uruchomić system pozwalający na zarządzanie oświetleniem przy pomocy komputera. System zarządzania od razu informuje nas o nieświecących latarniach, daje nam również możliwość regulacji natężenia punktów świetlnych – wylicza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Poprawa efektywności energetycznej 

W momencie składania wniosku o dofinansowanie projektu w administracji miasta było 8811 punktów świetlnych, z których ponad tysiąc już wcześniej zostało wymienionych. Oprócz należącego do miasta oświetlenia ulicznego w Sosnowcu było 11 tysięcy punktów świetlnych w zarządzie Tauron Dystrybucja. 1 sierpnia Sosnowiec odkupił połowę z nich za 1,4 mln zł. – Również te oprawy będziemy chcieli wymienić. Zanim będziemy się ubiegać o kolejne dofinansowanie zrobimy inwentaryzację i audyt tych punktów. Sprawdzaliśmy w innych Polskich miastach podobne projekty i okazało się, że nasz jest największy w Polsce – wyjaśnia prezydent Sosnowca.

W skali roku Sosnowiec wydaje prawie 7 mln zł na oświetlenie uliczne. Po zamontowaniu lamp w technologii LED w budżecie gminy może zostać ok. 1,5 mln zł rocznie. Oprócz oszczędności wzrośnie również bezpieczeństwo. Lampy LED gwarantują bowiem lepszą widoczność na drogach.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Za tą wymianę to powinien ktoś wyciągnąć konsekwencje. Jest tragicznie – ciemno i ciemno !!!!

    Mieszkam w Wojkowicach i codziennie jeżdżę do pracy do Sosnowca i porównując oświetlenie to w Wojkowicach jest duzo lepiej….

    Małe miasto jak Wojkowice potrafią ładnie zrobić a tu tragedia….

Skomentuj