Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Nowe unijne centrum finansowania łagodzenia zmiany klimatu

Nowe unijne centrum finansowania łagodzenia zmiany klimatu
Bartłomiej Leśniewski
27.06.2024, o godz. 11:29
czas czytania: około 3 minut
0

Komisja Europejska tworzy nowe centrum kapitału miast klimatycznych – międzynarodowe zasoby finansowe w celu dalszego wspierania miast uczestniczących w misji UE w zakresie neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Ma ono ułatwić miastom poszukiwanie kapitału na projekty klimatyczne pośród szeregu międzynarodowych organizacji, także prywatnych, dysponujących takim kapitałem.

Pośrednik

Dzięki nowemu centrum miasta, które otrzymały już znak misji UE w zakresie miast, będą mogły:

  • Uzyskać dostęp do doradztwa finansowego we współpracy z usługami doradczymi Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI);
  • Ustrukturyzować swoje potrzeby finansowe, aby zrozumieć różne sposoby finansowania projektów, w tym łączenie projektów;
  • Wprowadzić projekty do baz szeregu dostawców kapitału, w tym kredytodawców i inwestorów z sektora publicznego i prywatnego (takich jak kapitał filantropijny i korporacyjny, a także innowacyjne finansowanie, takie jak finansowanie społecznościowe i obligacje powiązane ze zrównoważonym rozwojem), a także wspieranie procesu zamknięcia.

“Uzupełniając usługi EBI, centrum kapitału miasta klimatycznego zostanie utworzone przy wsparciu zarówno misji UE w zakresie neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast, jak i misji UE w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu. Szczególny nacisk zostanie położony na współpracę z kapitałem prywatnym” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskich.

W przypadku miast, które podpisały zarówno Kartę misji w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu, jak i otrzymały znak misji UE w zakresie miast, usługi obejmą zarówno projekty w zakresie łagodzenia zmiany klimatu, jak i przystosowania się do niej, przyjmując całościowe podejście do przeciwdziałania zmianie klimatu.

Misja Miast

Centrum będzie prowadzone przez platformę komisji ds. realizacji misji w zakresie miast, którą obecnie zarządza projekt NetZeroCities. Komisja ogłosiła jej utworzenie na konferencji Misji Miast w 2024 r., która odbyła się w Walencji w dniach 25–26 czerwca.

Ponadto EBI przeznaczył 2 mld EUR na wsparcie ich planów inwestowania w energię, efektywne budynki, systemy ciepłownicze, energię odnawialną, mobilność zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju, odnowę i rewitalizację miast, infrastrukturę wodną i społeczną. Wzmacnia on wsparcie EBI dla oznaczonych miast i dodaje specjalny instrument finansowy na potrzeby usług doradczych.

Znak misji

Do tej pory 33 miasta otrzymały znak misji UE na rzecz neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast: 10 w październiku 2023 r. i 23 w marcu 2024 r. Znak jest ważnym kamieniem milowym w pracach miast. Uznaje się w nim pomyślne opracowanie umów w sprawie miast klimatycznych, w których przedstawiono ogólną wizję miast w zakresie neutralności klimatycznej i zawarto plan działania oraz plan inwestycyjny.

Miasta współtworzą swoje umowy w sprawie miasta klimatycznego z lokalnymi zainteresowanymi stronami, w tym z sektorem prywatnym i obywatelami. “Z 33 przedłożonych do tej pory planów inwestycyjnych na działania w dziedzinie klimatu przeznaczono około 114,1 mld EUR – średnio 3,6 mld EUR na miasto. Obecnie Komisja dokonuje przeglądu kolejnych 23 umów w sprawie miasta klimatycznego” – podaje Komisja Europejska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024