Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Nowe unijne przepisy dla ochrony warstwy ozonowej. Precz z HFC!

Nowe unijne przepisy dla ochrony warstwy ozonowej. Precz z HFC!
Bartłomiej Leśniewski
17.01.2024, o godz. 9:20
czas czytania: około 2 minut
0

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził nowe unijne przepisy mające na celu ograniczenie emisji gazów fluorowanych i substancji zubażających warstwę ozonową. Na liście zakazanych substancji znalazły się wodorofluorowęglowodory (HFC).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

457 głosami za, przy 92 przeciw i 32 wstrzymujących się, europosłowie zatwierdzili porozumienie osiągnięte z Radą w sprawie dalszego ograniczenia emisji gazów fluorowanych. W tekście przewidziano całkowite wycofanie wodorofluorowęglowodorów (HFC) do 2050 r.

Zakaz importu do UE

Przepisy wprowadzą zakazy wprowadzania do obrotu w UE produktów zawierających te gazy oraz szczegółowe terminy, do których będzie można je stosować w sektorach, w których technologicznie i ekonomicznie wykonalne jest przejście na rozwiązania alternatywne (np. produkcja domowych urządzeń chłodniczych, klimatyzacji, pomp ciepła).

Sprawozdawca Bas Eickhout (Zieloni) powiedział, że położenie kresu fluorowanym gazom (w tym HFC) ma kluczowe znaczenie dlatego, że gazy te są niezwykle szkodliwe dla klimatu. „Europejskie firmy już przodują w opracowywaniu czystych alternatyw dla tych gazów, więc to prawo będzie dobre dla klimatu i europejskiej gospodarki” – wskazał.

Recykling

Porozumienie w sprawie ograniczenia emisji substancji zubożających warstwę ozonową zostało przyjęte 538 głosami za, przy 8 głosach przeciw i 13 wstrzymujących się. Prawo wprowadza wymogi odzyskiwania i recyklingu takich substancji w materiałach budowlanych podczas renowacji (występujących w szczególności w piankach izolacyjnych). Wprowadza także rygorystyczne zasady dotyczące ich stosowania jako surowca (do produkcji innych substancji, np. w przemyśle farmaceutycznym czy chemicznym), w laboratoriach i do ochrony przeciwpożarowej.

Sprawozdawczyni tego projektu, Jessica Polfjärd (EPL), stwierdziła, że zapobieganie emisjom substancji zubożających warstwę ozonową ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania niekorzystnym skutkom dla zdrowia i środowiska wynikającym z uszkodzenia warstwy ozonowej oraz dla ograniczania emisji gazów cieplarnianych zgodnie z unijnym celem klimatycznym.

W kolejnym kroku Rada będzie musiała formalnie zatwierdzić teksty przed ich publikacją w Dzienniku Urzędowym UE.

Fluorowane gazy cieplarniane, stosowane w lodówkach, klimatyzacji, pompach ciepła, piankach lub sprzęcie elektrycznym, oraz substancje zubożające warstwę ozonową, takie jak halony (stosowane w gaśnicach), bromek metylu (do zwalczania szkodników) i inne stosowane w lodówkach i systemach klimatyzacyjnych, to wytwarzane przez człowieka gazy cieplarniane.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024