Nowe rozporządzenie ministra środowiska ws. selektywnej zbiórki odpadów wejdzie w życie już niedługo – 1 lipca tego roku. Cały czas pojawiają się jednak problemy i niejasności związane z nowymi przepisami.
Jedną z najważniejszych nowości zawartych w rozporządzeniu jest dodanie do wszystkich grup odpadów zbieranych selektywnie frakcji biodegradowalnej. Pojawiły się jednak wątpliwości co do kodu nadawanemu odpadom w brązowym pojemniku.
Jak zauważają eksperci Rady RIPOK, zgodnie z opisem strumień ten będzie składać się z dwóch rodzajów odpadów określonych w katalogu odpadów: zielonych i kuchennych. Na dzień dzisiejszy nie istnieje jednak jeden kod, do którego można przyporządkować jednoznacznie cały powyższy strumień. Są to dwa różne kody z katalogu odpadów.
– W przypadku zebrania tych frakcji w jednym pojemniku i poddaniu fermentacji i/lub stabilizacji tlenowej w procesie kompostowania, pojawi się wątpliwość co do możliwości wytworzenia z takich odpadów produktu o właściwościach nawozowych – zauważają eksperci.
Dlatego członkowie Rady zwracają się do ministerstwa z prośbą, aby wyjaśnić powyższe kwestie i rozwiać wszystkie wątpliwości, np. w postaci wytycznych co do zasad nadawania kodów odpadów dla wymienionych frakcji.
– Wskazane byłoby także określenie dalszej, zalecanej ścieżki postępowania z produktami tego procesu. Tylko szybkie i jednoznaczne wyjaśnienie tych wątpliwości pozwoli instalacjom regionalnym skutecznie działać dla dobra środowiska – podkreśla Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK.
Pełne stanowisko Rady RIPOK zamieszczamy poniżej:
Bruno
Komentarz #4097 dodany 2017-04-15 21:23:30
A jak robicie z papierem? Klasyfikujecie jako 15 01 01, czy 20 01 01? Tu problemu nie widzi szanowna Rada?