Nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów - co z frakcją biodegradowalną?

Nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów - co z frakcją biodegradowalną?
jwo
11.04.2017, o godz. 13:17
czas czytania: około 2 minut
4

Rada RIPOK wysłała oficjalny list do wiceministra Sławomira Mazurka z zapytaniem, pod jakim kodem z katalogu odpadów należy zakwalifikować frakcję biodegradowalną dostarczaną do regionalnych instalacji przetwarzania odpadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Nowe rozporządzenie ministra środowiska ws. selektywnej zbiórki odpadów wejdzie w życie już niedługo – 1 lipca tego roku. Cały czas pojawiają się jednak problemy i niejasności związane z nowymi przepisami.

Jedną z najważniejszych nowości zawartych w rozporządzeniu jest dodanie do wszystkich grup odpadów zbieranych selektywnie frakcji biodegradowalnej. Pojawiły się jednak wątpliwości co do kodu nadawanemu odpadom w brązowym pojemniku.

Jak zauważają eksperci Rady RIPOK, zgodnie z opisem strumień ten będzie składać się z dwóch rodzajów odpadów określonych w katalogu odpadów: zielonych i kuchennych. Na dzień dzisiejszy nie istnieje jednak jeden kod, do którego można przyporządkować jednoznacznie cały powyższy strumień. Są to dwa różne kody z katalogu odpadów.

– W przypadku zebrania tych frakcji w jednym pojemniku i poddaniu fermentacji i/lub stabilizacji tlenowej w procesie kompostowania, pojawi się wątpliwość co do możliwości wytworzenia z takich odpadów produktu o właściwościach nawozowych – zauważają eksperci.

Dlatego członkowie Rady zwracają się do ministerstwa z prośbą, aby wyjaśnić powyższe kwestie i rozwiać wszystkie wątpliwości, np. w postaci wytycznych co do zasad nadawania kodów odpadów dla wymienionych frakcji.

– Wskazane byłoby także określenie dalszej, zalecanej ścieżki postępowania z produktami tego procesu. Tylko szybkie i jednoznaczne wyjaśnienie tych wątpliwości pozwoli instalacjom regionalnym skutecznie działać dla dobra środowiska – podkreśla Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK.

Pełne stanowisko Rady RIPOK zamieszczamy poniżej:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (4)


Bruno

Komentarz #4097 dodany 2017-04-15 21:23:30

A jak robicie z papierem? Klasyfikujecie jako 15 01 01, czy 20 01 01? Tu problemu nie widzi szanowna Rada?


Bruno

Komentarz #4098 dodany 2017-04-15 21:27:56

Czy ktoś czytał to pismo prze wysłaniem? Będzie składać się będzie? Takie pismo do Ministra? Słabo... Chyba szukacie dziury w całym...


RIPOK

Komentarz #4118 dodany 2017-04-18 08:49:29

Bruno. Jedna osoba przeczytała pismo ze zrozumieniem i korektą redakcyjną a więc jest optymizm. Teraz pora na część merytoryczną.

Bruno

Komentarz #4125 dodany 2017-04-18 17:05:39

RIPOK napisał/a:

Bruno. Jedna osoba przeczytała pismo ze zrozumieniem i korektą redakcyjną a więc jest optymizm. Teraz pora na część merytoryczną.

W większości województw instalacje działają bez waznych pozwoleń zintegrowanych. Przetwarzają często różne kody odpadów, to nagle teraz problem bo ktoś będzie musiał zmienić pozwolenia? Jak będzie dobra edukacja i kontrola to mięska do bio wrzucać nie będą i kompost będzie cacy. Ile ripok wytwarzają kompost spełniającego wymogi minrolu? Serio tak dużo? Nie sądzę...

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024