Betonowe płytki w Olsztynie już wkrótce zostaną zastąpione przez zieleń. Więcej oddechu od miejskiej dżungli będzie można złapać przy ul. Mickiewicza.

„Chcemy więcej roślin i miejsc do siedzenia” – to często powtarzane przez olsztynian postulaty. Propozycje nie pozostają bez odpowiedzi. Właśnie zmienia się kolejny fragment ścisłego Śródmieścia.

Już w poprzednim i na początku tego roku zajęto się zielenią przy ul. Kajki, Dąbrowszczaków oraz w pobliżu pl. Pułaskiego. Teraz są kontynuowane prace związane z nasadzeniami.

Zmienia się niemal zupełnie pozbawiony zieleni fragment ul. Mickiewicza między Dąbrowszczaków a pl. Konsulatu Polskiego. Powstaje tam kilka enklaw roślinności, na kształt tych, jakie już są przy ul. Dąbrowszczaków. Będą ławki, drzewa – 12 lip – krzewy i byliny, które oddzielą te miejsca od jezdni.

Sporo obaw było w związku z podziemnymi sieciami przebiegającymi w pobliżu – przyznaje miejska ogrodnik, Tekla Żurkowska. – Zdecydowaliśmy o zastosowaniu tzw. ekranów korzeniowych. To wytrzymała folia, która nie podda się korzeniom i skutecznie odseparuje je od np. rur. W przypadku przebudowy sieci, nie będzie niebezpieczeństwa, że uszkodzony zostanie system korzeniowy posadzonych drzew.

Koszt prac, które mają skończyć się w październiku, to ok.50 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj