Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Nowoczesna kogeneracja za 1,4 mld zł w Siechnicach pod Wrocławiem

Nowoczesna kogeneracja za 1,4 mld zł w Siechnicach pod Wrocławiem
ZM/PAP
30.05.2025, o godz. 8:45
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 1,4 mld zł kosztowała budowa nowej elektrociepłowni Czechnica, którą oficjalnie oddano do eksploatacji w czwartek. Nowa siłownia, należąca do Grupy PGE, ma moc elektryczną 180 MWe i została uruchomiona w podwrocławskich Siechnicach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Nowa instalacja została zbudowana przez spółkę Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA, należącą do PGE Energia Ciepła. Czechnica 2 zastąpiła starą elektrociepłownię węglową, która działała w tym samym miejscu. Nowa jednostka wykorzystuje technologię gazowo-parową, cztery kotły wodno-gazowe oraz akumulator ciepła. Koszt budowy instalacji przekroczył 1,4 mld zł. Siłownia dysponuje mocą elektryczną 180 MWe oraz cieplną 315 MWt.

Efektywność i ekologia

Prezes Grupy PGE, Dariusz Marzec, podczas uroczystości podkreślił, że nowa elektrociepłownia oparta jest na jednej z najnowocześniejszych technologii w Polsce i Europie.

– Turbiny parowo-gazowe o mocy elektrycznej 180 MWe i cieplnej 315 MWt to po prostu kogeneracja, czyli najbardziej efektywny, najbardziej przyjazny dla środowiska i najbardziej ekonomiczny sposób produkcji ciepła i energii elektrycznej jednocześnie – mówił.

Dzięki zastosowaniu kotłów wodno-gazowych możliwe będzie dodatkowe wsparcie produkcji ciepła w najzimniejszych miesiącach. Magazynowanie energii cieplnej w akumulatorze pozwoli na elastyczne dostarczanie ciepła w zależności od zapotrzebowania.

Inwestycja w przyszłość energetyczną

Elektrociepłownię wybudowała firma Polimex-Mostostal. Obiekt ma znaczący wpływ na redukcję emisji CO₂ – roczne emisje obniżą się o 622 tys. ton, co oznacza 61-procentowy spadek. Osiągnięto także znaczne oszczędności energii pierwotnej – blisko 600 tys. MWh rocznie.

Wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros podkreślał, że inwestycje takie jak Czechnica 2 są kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki. – Aby rozwój naszej gospodarki jeszcze bardziej przyspieszył, potrzebujemy nowych inwestycji, zwłaszcza tych najbardziej zaawansowanych technologicznie. To generuje zapotrzebowanie na energię. Potrzebujemy dostępu do taniej, najlepiej zielonej energii – zaznaczył.

PGE stawia na kogenerację

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA tworzą trzy zakłady produkcyjne o łącznej mocy elektrycznej 418 MW i cieplnej ponad 1 080 MW. Spółka dostarcza ciepło sieciowe i energię elektryczną w skojarzeniu, czyli w układzie kogeneracyjnym.

PGE Energia Ciepła posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji. Spółka dysponuje 17 elektrociepłowniami o łącznej mocy cieplnej 6,3 GWt i elektrycznej 2,5 GWe oraz siecią ciepłowniczą o długości ponad 700 km.

Ciepło z elektrociepłowni PGE trafia m.in. do mieszkańców Krakowa, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Rzeszowa, Lublina, Szczecina, Bydgoszczy, Kielc, Torunia, Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Zgierza, Siechnic i Gryfina. W części z tych lokalizacji spółka jest również dystrybutorem ciepła do odbiorców końcowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2026