Prawie 3 mln euro (netto) kosztowała modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody w Wadowicach (woj. małopolskie). W ramach inwestycji obiekt wyposażono w nowoczesne filtry, gwarantujące skuteczne oczyszczanie wody.

Ponadto zamontowano innowacyjny system zgarniania i odprowadzania osadów z osadników, dzięki czemu można zaoszczędzić znaczną część wody oraz zapewnić jej skuteczne klarowanie. Zmodernizowano również żelbetowe zbiorniki wód popłucznych, kotłownię zakładową oraz trzy pompownie.

ZUW został też w pełni zautomatyzowany, co pozwala na optymalizację parametrów procesu uzdatniania oraz szybką reakcję na gwałtowne zmiany jakości wody w rzece Skawie. W zmodernizowanym Zakładzie Uzdatniania Wody w Wadowicach możliwe jest systematyczne poprawianie smaku i zapachu wody oraz obniżenie ilości dodawanego do niej środka dezynfekcyjnego, dzięki czemu woda jest nie tylko smaczniejsza, ale także i zdrowsza. Maksymalną wydajność obiektu, zaopatrującego w wodę mieszkańców Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej określono na 12 000 m3/d.

Inwestycja była realizowana w ramach projektu pn. „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji wadowickiej”. Jego wartość to ponad 17 mln euro, z czego 85% pokrywa Fundusz Spójności. Beneficjentem środków jest Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
(mm)

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj