Nowoczesne wodociągi i kanalizacja sanitarna to przełożenie nie tylko na nasze wygody i jakość życia, ale również na dbanie o środowisko naturalne. Jakość sieci wodociągowych i kanalizacyjnych wpływa na czystość wód i gleby, a co za tym idzie również przyczynia się do ochrony naszego zdrowia.
Nowa sieć kanalizacyjna
Najwięcej prac gdańska spółka zaplanowała w dzielnicy Jasień. Na przełomie marca i kwietnia ma ruszyć budowa kanalizacji sanitarnej w biegu ulic Turzycowej, Ostrzyckiej i Oliwkowej. Nowe odcinki sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej zaplanowano m.in. na Olszynce, Kokoszkach, Osowej i Oruni-Św. Wojciechu-Lipcach.
Modernizacja sieci
W kilku dzielnicach zaplanowano przebudowę odcinków istniejącej już infrastruktury. Prace zaplanowano m.in. na Wzgórzu Mickiewicza, Przymorzu Małym, Nowym Porcie i Chełmie. W kilku dzielnicach kontynuowane są natomiast prace rozpoczęte w roku ubiegłym.
Planowanie inwestycji
W przypadku budowy nowej sieci decydującym czynnikiem jest liczba mieszkańców, którzy będą mogli podłączyć się do nowej infrastruktury.
– Przyjmujemy, że koszt budowy nowej sieci kanalizacji sanitarnej jest uzasadniony, jeśli do tej sieci będzie mogło się podłączyć minimum 120 osób na 1 km nowego przewodu. Takie wskaźniki były wymagane przy poprzednich projektach z dofinansowaniem unijnym. Tylko dla takich zadań można było uzyskać dofinansowanie – mówi Agnieszka Klugmann, rzeczniczka GIWK.
W przypadku przebudowy sieci analizowane są przede wszystkim współczynniki awaryjności sieci, czyli jej wiek i materiał z jakiego sieć jest wykonana. Pod uwagę bierze się również możliwość skoordynowania robót wodociągowo-kanalizacyjnych z drogowymi planowanymi przez miasto, a realizowanymi głównie przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska.
– W ten sposób powstają zadania do bazy zadań inwestycyjnych, a w dalszym kroku, po ustaleniu priorytetów, plan inwestycji GIWK – wyjaśnia Agnieszka Klugmann.
Cała ulica czy tylko odcinek
Realizowane przez GIWK inwestycje dotyczą zazwyczaj kilkudziesięcio- bądź kilkusetmetrowych odcinków ulic. Są jednak również takie projekty, które obejmują nawet kilka ulic. Tak będzie w przypadku budowy kanalizacji na Jasieniu. W tej dzielnicy, w ul. Turzycowej, Oliwkowej i Ostrzyckiej, powstaną 2 kilometry kanalizacji sanitarnej. Dodatkowo w ul. Ostrzyckiej zbudowana zostanie kanalizacja deszczowa o długości 142 m, a w okolicy również zbiornik retencyjny. Po zakończeniu robót zaplanowano też odtworzenie nawierzchni dróg, chodników i poboczy. Ta inwestycja realizowana będzie właśnie we współpracy z Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska, stąd taki duży zakres.
Nie tylko nowe sieci
W 2022 roku gdańska spółka wydała na inwestycje wodociągowe i kanalizacyjne blisko 18 mln zł. Co istotne, inwestycje w sieci stanowiły tylko część wydatków GIWK. Duży udział w kosztach inwestycji miały te, które realizowane są na terenie ujęć wody, przepompowni ścieków czy oczyszczalni ścieków Gdańsk Wschód.
– Jesteśmy też w trakcie projektowania dużych inwestycji o strategicznym znaczeniu dla infrastruktury Gdańska. To przepompownia Ołowianka (szacunkowy koszt modernizacji 24 mln zł), przepompownia Motława (szacowany koszt ponad 20 mln zł), budowa drugiej nitki kolektora tłocznego Motława (szacowany koszt 60 mln zł) czy modernizacja ujęcia wody w Straszynie (szacowany koszt 107 mln zł) – mówi Agnieszka Klugmann.
źródło: gdansk.pl
Komentarze (0)