Nowojorscy architekci stworzyli wieloryba z plastikowych śmieci [WIDEO]

Nowojorscy architekci stworzyli wieloryba z plastikowych śmieci [WIDEO]
sr
29.06.2018, o godz. 8:14
czas czytania: około 1 minuty
0

Replikę płetwala błękitnego wykonał zespół architektów ze StudioKCA z Nowego Jorku. Do budowy posłużyły odpady tworzyw sztucznych zebrane m.in. na hawajskich plażach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ponad 9-metrowa instalacja powstała na szkielecie ze stali i aluminium. Okala ją ponad pięć ton plastikowych odpadów, które architekci zbierali przez pół roku, przeszukując hawajskie plaże przy wsparciu wolontariuszy z Hawaii Wildlife Fund i The Surfrider Foundation.

– Instalacja reprezentuje plastikowe odpady, które z naszych miast wędrują do środowiska morskiego, które jest swego rodzaju wodnym miastem – mówi Jason Klimoski ze StudioKCA.

Zdaniem autorów wieloryb jest dla wodnej metropolii tym, czym drapacze chmur dla Nowego Jorku. Stąd też nazwa instalacji – Sky Scraper. Wieloryb trafił do belgijskiej Brugii w ramach Triennale Brugge 2018, temat konkursu “Liquid City”.

Na świecie wytwarzanych jest rocznie około 300 mln ton tworzyw sztucznych. Badania wskazują, że aż 8 mln z tego przedostaje się do środowiska morskiego. Według wyliczeń 200 mln ton plastiku pływa obecnie w oceanach.

Największe skupiska odpadów tworzą oceaniczne wyspy śmieci. Największa z nich zwana Wielką Pacyficzną Wyspą Śmieci dryfuje między zachodnim wybrzeżem USA i Hawajami. Wyspa ma powierzchnie 1,6 mln km2 – mniej więcej tyle, co obszar trzech Francji.

Więcej o kondycji środowiska morskiego w lipcowo-sierpniowym numerze “Energii i Recyklingu”.

KUP TERAZ

Źródło: Designboom.com

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024