Hiszpania była największym europejskim producentem energii elektrycznej z wiatru w ubiegłym roku, osiągając całkowitą generację na poziomie 43 TWh i dystansując dotychczasowego lidera – Niemcy.

W 2010 r. energetyka wiatrowa zaspokoiła 16,4% zapotrzebowania na energię elektryczną w Hiszpanii. Niemcy, gdzie wiatr pokrył 6,2% potrzeb w zakresie energii elektrycznej, wciąż pozostają europejskim liderem pod względem zainstalowanej mocy z ponad 27 GW, podczas gdy Hiszpania ma mniej niż 21 GW.

Według Hiszpańskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (AEE) uzyskane wartości są wynikiem dobrego funkcjonowania systemu. W ubiegłym roku w Hiszpanii występowały korzystniejsze warunki wietrzne niż w Niemczech, turbiny wiatrowe pracujące na hiszpańskich farmach są nowocześniejsze niż ich niemieckie odpowiedniki, a ponadto energetyka wiatrowa w Hiszpanii korzysta z lepszego systemu integracji źródeł odnawialnych z siecią.

AEE obecnie wzywa rząd Hiszpanii do ustanowienia nowego systemu regulacyjnego, który zastąpiłby ten wygasający z końcem 2012 r. Ostatnie sukcesy energetyki wiatrowej w tym kraju dowodzą, że system się sprawdza i aktualnie obowiązujące ustalenia powinny zostać przedłużone.

źródło: PSEW

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj