Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Nowy rezerwat przyrody

Nowy rezerwat przyrody
21.08.2008, o godz. 13:21
czas czytania: około 2 minut
0

Położony na terenach Gliwic i Sośnicowic obszar lasu o powierzchni 76,6 ha z dniem 18 sierpnia będzie – zgodnie z rozporządzeniem wojewody śląskiego - uznany za rezerwat przyrody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

To 64 rezerwat przyrody utworzony na terenie województwa śląskiego. Głównym celem ochrony rezerwatu "Las Dąbrowa" jest zachowanie różnogatunkowych drzewostanów grądowo-łęgowych, a także licznych drzew pomnikowych wraz z całym bogactwem gatunkowym fauny i flory. Objęcie ochroną rezerwatową "Lasu Dąbrowa", stanowiącego enklawę przyrodniczą w bliskim sąsiedztwie aglomeracji gliwickiej, przyczyni się do zapewnienia właściwej ochrony biocenozy leśnej o charakterze naturalnym. Jednocześnie wojewoda śląski wokół rezerwatu wyznaczył otulinę o łącznej powierzchni 232,48 ha, której funkcją jest zabezpieczenie "Lasu Dąbrowa" przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Obszar "Lasu Dąbrowa" jest bogaty w starodrzew, potoki i tereny podmokłe, co daje złożoną strukturę środowiska przyrodniczego, w wielu miejscach zbliżoną do naturalnej. Rezerwat stanowi "wyspę leśną" położoną wśród pól, odznaczającą się bogactwem gatunkowym roślin i zwierząt. Na szczególną uwagę zasługują rośliny chronione: wawrzynek wilczełyko, listera jajowata, a ze świata zwierząt ginący w Polsce gatunek – dzięcioł białogrzbiety. W objętym ochronią kompleksie leśnym stwierdzono występowanie pięciu zespołów leśnych: olsu porzeczkowego, łęgu jesionowo-olszowego, podgórskiego łęgu jesionowego, łęgu wiązowo-jesionowego oraz grądu subkontynentalnego.

Zgodnie z art. 13 ustawy o ochronie przyrody za rezerwat przyrody uznaje się obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi i kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Ochronę rezerwatową wprowadza się przede wszystkim na terenach o charakterze zbliżonym do naturalnego, gdzie naturalne procesy przyrodnicze zachodzą spontanicznie – bez udziału człowieka, bądź możliwe jest ich odtworzenie bez znacznych nakładów sił i środków. Zasady gospodarowania i metody ochrony w tego typu obiektach zakładają, że ingerencja ludzi winna być ograniczona do niezbędnego minimum, polegającego na utrzymaniu bądź odtworzeniu oraz wspomaganiu procesów zachodzących w przyrodzie naturalnie. Wszelkie działania prowadzone w rezerwacie przyrody powinny być ukierunkowane na zachowanie właściwego stanu ochrony siedliska przyrodniczego.

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024