Obszar "Lasu Dąbrowa" jest bogaty w starodrzew, potoki i tereny podmokłe, co daje złożoną strukturę środowiska przyrodniczego, w wielu miejscach zbliżoną do naturalnej. Rezerwat stanowi "wyspę leśną" położoną wśród pól, odznaczającą się bogactwem gatunkowym roślin i zwierząt. Na szczególną uwagę zasługują rośliny chronione: wawrzynek wilczełyko, listera jajowata, a ze świata zwierząt ginący w Polsce gatunek – dzięcioł białogrzbiety. W objętym ochronią kompleksie leśnym stwierdzono występowanie pięciu zespołów leśnych: olsu porzeczkowego, łęgu jesionowo-olszowego, podgórskiego łęgu jesionowego, łęgu wiązowo-jesionowego oraz grądu subkontynentalnego.
Zgodnie z art. 13 ustawy o ochronie przyrody za rezerwat przyrody uznaje się obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi i kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
Ochronę rezerwatową wprowadza się przede wszystkim na terenach o charakterze zbliżonym do naturalnego, gdzie naturalne procesy przyrodnicze zachodzą spontanicznie – bez udziału człowieka, bądź możliwe jest ich odtworzenie bez znacznych nakładów sił i środków. Zasady gospodarowania i metody ochrony w tego typu obiektach zakładają, że ingerencja ludzi winna być ograniczona do niezbędnego minimum, polegającego na utrzymaniu bądź odtworzeniu oraz wspomaganiu procesów zachodzących w przyrodzie naturalnie. Wszelkie działania prowadzone w rezerwacie przyrody powinny być ukierunkowane na zachowanie właściwego stanu ochrony siedliska przyrodniczego.
źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Komentarze (0)