1 / 8

W Gliwicach oddano do użytku nowy zieleniec. Zainaugurowano też akcję „Zazieleniamy Gliwice”, której celem będzie sadzenie drzew w mieście – inicjatorem jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach. Co ciekawe, liczba drzew do nowych nasadzeń zależeć będzie głównie od liczby odbiorców regulujących płatności w  PWiK, którzy zdecydują się zrezygnować z faktur papierowych na rzecz dokumentów elektronicznych.

 

Aby powstał zieleniec przy ul. ul. Rybnickiej 27 w Gliwicach konieczne było przygotowanie terenu o powierzchni 6800 m2 . W samo ukształtowanie terenu ingerowano jednak w niewielkim stopniu, zachowano zacienione miejsca, zastosowano naturalne materiały oraz zadbano o dobrą retencję wody. Zachowano stare drzewa, które wcześniej zostały poddane zabiegom pielęgnacyjnym.

Usunięto 1600 m2 betonowej nawierzchni

Konieczna była rekultywacja gruntu, największe wyzwanie stanowiło usunięcie grubej betonowej warstwy o powierzchni 1600 m2. Zastąpiła ją zieleń. Całość dopełnią różnego rodzaju siedziska. W efekcie będzie tu miejsce na chwilę relaksu, leżakowanie czy zabawę.

– Niezwykle cieszy mnie to symboliczne przekazanie zieleńca mieszkańcom – powiedział Adam Neumann, prezydent Gliwic. Jest to dowód na to, że w Gliwicach dotrzymujemy słowa. Kiedy PWiK Gliwice przejmowało ten teren od Politechniki Śląskiej, ówczesny prezes śp. Henryk Błażusiak obiecał udostępnić tę przestrzeń. Dzisiaj możemy spełnić tę obietnicę i przekazać w użytkowanie mieszkańcom poddany renowacji Zieleniec. Niech służy i cieszy wszystkich użytkowników – podsumował.

Mniej papieru, więcej drzew

Akcja jest bezpośrednio związana z kampanią „Zamień fakturę papierową na elektroniczną”.

– Chcemy zachęcać naszych odbiorców do rezygnacji z papierowych faktur na rzecz dokumentów elektronicznych. Ponadto, w ten sposób powstałe oszczędności w części przeznaczymy na zakup drzew, które chcielibyśmy sadzić w różnych dzielnicach – informuje Adam Ciekański, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach.

Pierwsze drzewa zostały posadzone 1 września na zieleńcu przy Rybnickiej przez Adama Neumanna, prezydenta Gliwic, Adam Ciekańskiego, prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Przemysława Hojowskiego, przewodniczącego zarządu Rady Dzielnicy Sikornik. Miejsce nasadzeń na zieleńcu przy ul Rybnickiej nie jest przypadkowe, zlokalizowane zostało bliżej drogi, aby drzewa tworzyły naturalną barierę ochronną między parkiem a drogą oraz tłumiły hałas. Do nasadzeń wybrano dąb szypułkowy, to drzewo, które jest zagrożone inwazją gatunków dębów modyfikowanych lub pochodzących z innych stref klimatycznych jak np. dąb czerwony.

Lokalizacje kolejnych nasadzeń mają być wybierane przy współpracy z radami dzielnic, a liczba drzew zależeć będzie głównie od liczby odbiorców regulujących płatności w PWiK, którzy zdecydują się zrezygnować z faktur papierowych na rzecz dokumentów elektronicznych.

– W ubiegłym roku PWiK wystawiło 130 000 faktur papierowych. – Jeśli połowa z nich byłaby w formie e-faktur, to za zaoszczędzone pieniądze można by kupić mniej więcej 650 sadzonek drzew. Poprzez drobną decyzję o sposobie rozliczenia, możemy pozytywnie wpływać na środowisko. Dlatego warto przyłączyć się do naszej akcji – zachęca prezes Ciekański.

Czytaj więcej

Skomentuj