O potrzebach mieszkaniowych na Forum Mieszkaniowym 2023

O potrzebach mieszkaniowych na Forum Mieszkaniowym 2023
DS/Materiały od organizatora
16.10.2023, o godz. 10:44
czas czytania: około 3 minut
0

Fundacja Habitat for Humanity Poland po raz kolejny zorganizowała Forum Mieszkaniowe – dwudniową konferencję, podczas której dyskutowano na wiele ważnych tematów związanych z mieszkalnictwem. W tym roku Forum odbyło się pod hasłem „W stronę lepszego mieszkalnictwa” a jego partnerem była Agencja ONZ ds. Uchodźców, UNHCR.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Kluczowy temat dotyczył skutecznej polityki mieszkaniowej zapewniającej dostępność mieszkań wszystkim, którzy tego potrzebują. Dyskusja była osadzona m.in. w kontekście wsparcia osób z Ukrainy i długofalowych rozwiązań poprawiających sytuację mieszkaniową. Zagadnienie to było omawiane w czasie otwierającej sesji plenarnej, w której wzięły udział: Minister odpowiedzialna za integrację w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Agnieszka Ścigaj, Przedstawiciel Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) w Polsce – Kevin J. Allen, Szefowa Misji Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) w Polsce – Livia Styp-Rekowska, a także dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu M. St. Warszawy – Tomasz Pactwa oraz Prezeska organizacji pozarządowej Dom Ukraiński – Myroslava Keryk.

Podczas Forum Mieszkaniowego 2023 przedstawiono wstępne wyniki badania zleconego przez Fundację Habitat for Humanity Poland na temat roli sektora prywatnego w zapewnianiu dostępnych cenowo mieszkań, w tym poprzez remonty pustostanów. Odbyła się sesja na ten temat z udziałem przedstawicieli władzy centralnej, samorządów, sektora prywatnego i naukowego.

IMG_6312-min
P1069953-min

Kolejnym ważnym tematem był najem społeczny. Zaprezentowano doświadczenia z Węgier, Czech, Katalonii i Niemiec, a nawet Hong-Kongu, gdzie ten model wsparcia mieszkaniowego jest wdrażany. Omówiono też polskie doświadczenia z wdrażania Społecznych Agencji Najmu. Na Forum gościły zarówno samorządy, które zdecydowały się lub planują skorzystanie z tego rozwiązania – Ćmielów, Dąbrowa Górnicza i Świebodzin, jak i organizacja pozarządowa, która prowadzi nowopowstały SAN w Żyrardowie w związku z udziałem w pilotażu „Wzajemnie potrzebni”. Obecny był także przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, który zapowiedział, że gminy i Społeczne Agencje Najmu otrzymają możliwość pozyskania finansowania ze środków unijnych w ramach funduszu EFS+, jako że stanowią istotne narzędzie w walce z ubóstwem i bezrobociem i mają realny wpływ na poprawę sytuacji w zakresie zatrudnienia i edukacji w Polsce.

Rola Społecznych Agencji Najmu była też omawiana podczas zamykającej sesji z udziałem osób reprezentujących wszystkie sześć ogólnopolskich komitetów wyborczych w nadchodzących wyborach. Wydaje się, że SAN są rozwiązaniem ponad podziałami politycznymi, a uczestnicy wyrażali poparcie dla tego modelu.

Ostatnimi, równie ważnymi tematami poruszanymi na Forum Mieszkaniowym, były ubóstwo energetyczne oraz transformacja energetyczna. Poświęcono im dwie sesje, na których rozmawiano o doświadczeniach spółdzielni mieszkaniowych w zakresie transformacji energetycznej sesja oraz o perspektywach ograniczenia ubóstwa energetycznego w Polsce. To istotny problem, jako że brak możliwości dostatecznego ogrzania mieszkania jest drugim najważniejszym wyzwaniem mieszkaniowym Polek i Polaków, jak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Materiały konferencyjne oraz publikacje dostępne są na stronie www.habitat.pl.

Kolejne Forum Mieszkaniowe planowane jest na drugą połowę kwietnia 2024 roku w Warszawie. Zachęcamy do śledzenia informacji na stronie internetowej habitat.org oraz mediach społecznościowych Fundacji.


Za treść niniejszej publikacji odpowiada wyłącznie Habitat for Humanity Poland i w żaden sposób nie może być ona traktowana jako odzwierciedlenie poglądów UNHCR.


Wydarzenie było objęte patronatem Przeglądu Komunalnego oraz Portalu Komunalnego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024