Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

O segregacji i sprzątaniu po psach

O segregacji i sprzątaniu po psach
05.09.2006, o godz. 12:15
czas czytania: około 3 minut
1

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Warszawiacy są zobowiązani segregować odpady, a firmy odbierać je selektywnie. Właściciele psów mogą wrzucać odchody pupili do każdego napotkanego kosza. To w skrócie kluczowe zapisy nowego "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Warszawy", który obowiązuje od 1 września 2006r.

Mieszkańcy będą mieć warunki do segregowania odpadów i selektywnego zbierania papieru, tektury, tworzyw sztucznych, szkła bezbarwnego i kolorowego, metali, a także odpadów roślinnych, wielkogabarytowych, niebezpiecznych /baterie, leki, akumulatory/, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Surowce wtórne można zbierać do oddzielnych pojemników bądź też do jednego przeznaczonego tylko na nie. Pozostałe śmieci domowe wrzucać należy do oddzielnego pojemnika. W zabudowie jednorodzinnej praktyczne jest stosowanie worków plastikowych.

Wprowadzenie obowiązku segregacji oznacza dla mieszkańców konieczność aneksowania umów z odbiorcami śmieci oraz negocjacje wysokości opłat. Taka umowa powinna gwarantować odbiór wszystkich odpadów powstających na terenie nieruchomości, a także regulować częstotliwość zapewniającą nieprzepełnianie pojemników oraz utrzymanie porządku wokół nich. Zapisy umowy powinny określić rodzaj zbieranych selektywnie na danym terenie odpadów, ilość pojemników do zbiórki i ich rodzaj. Regulamin zobowiązuje firmy do zabierania śmieci z pojemników na odpadki niesegregowane nie rzadziej niż raz na tydzień w zabudowie wielorodzinnej oraz raz na dwa tygodnie w zabudowie jednorodzinnej. Surowce wtórne powinny być odbierane w miarę potrzeb.

Właściciele nieruchomości mają obowiązek zawierać umowy z firmami posiadającymi zezwolenie Prezydenta m.st. Warszawy w zakresie odbioru odpadów.

Warszawska Straż Miejska oraz ZOM będą kontrolować czy właściciele nieruchomości mają podpisane umowy z firmami wywozowymi oraz dysponują dowodami wpłat za wywóz śmieci. W pierwszej kolejności sprawdzane będą te, których nie ma na liście nieruchomości z podpisaną umową na odbiór śmieci. Baza taka funkcjonuje w Biurze Ochrony środowiska.

"Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy" zobowiązuje ponadto właścicieli zwierząt domowych do bezzwłocznego usuwania odchodów tych zwierząt z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Odchody należy wyrzucać zarówno do oznakowanych pojemników, jak i do wszystkich koszy ulicznych lub pojemników na niesegregowane odpady komunalne. Na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psy należy wyprowadzać na smyczy, a agresywne w kagańcach.

Tekst regulaminu dostępny jest na stronach internetowych urzędu miasta www.warszawa.um.gov.pl oraz Zarządu Oczyszczania Miasta www.zom.waw.pl

Propagowanie wśród mieszańców selektywnej zbiórki i recyklingu oraz obowiązku sprzątania po psach będzie kontynuowane przez Zarząd Oczyszczania Miasta. Od maja ub. roku ZOM realizuje ekologiczny program edukacyjno-informacyjny "Warszawa Stolicą Czystości". Edukacja prowadzona była zarówno wśród dorosłych warszawiaków, jak i uczniów poprzez np. konkursy czy szkolenia. Treści ekologiczne przekazywała także kampania reklamowa w telewizji, radiu, prasie, na bilbordach oraz plakatach.

Tegoroczne działania edukacyjne związane z wprowadzeniem nowych przepisów to: czerwcowa kampania Psie sprawy Warszawy, lipcowo-wrześniowa akcja informacyjna nt.segregacji w placówkach Poczty Polskiej, sierpniowe propagowanie segregacji w hipermarketach Carrefour. W połowie września odbędą się Warszawskie Dni Recyklingu, czyli seminaria oraz piknik rodzinny na Polu Mokotowskim, podczas których będziemy przekonywać do selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu oraz rozpowszechniać zapisy nowego regulaminu. Na jesień planowana jest także kolejna kampania reklamowa w telewizji, radiu i prasie oraz konkursy dla dzieci i młodzieży.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (1)


Paulaaa

Komentarz #89217 dodany 2020-09-14 13:17:57

Zauważyłam, ze ludzie maja problem ze sprzątaniem po swoich pieskach odchodów. Nie twierdze ze należy to do najprzyjemniejszych czynności ale jest to obowiązek wlascieli. Sama mam dużego psa i zawsze idąc z nim na spacer mam kilka niedrogich woreczków Pucek- są biodegradowalne i ekologiczne. Zachęcam do używania ich bo za jakos czas nasze miasta zaleje brud i smród!

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025