O sensownej i skutecznej rewitalizacji centrów miast. Webinarium on-line

O sensownej i skutecznej rewitalizacji centrów miast. Webinarium on-line
R.G.
12.08.2022, o godz. 8:15
czas czytania: około 2 minut
0

Zgodnie z obecnymi urbanistycznymi trendami miasta mają być wygodnym, bezpiecznym i możliwie najbardziej zbliżonym do natury otoczeniem człowieka. Mają też zapewniać swoim mieszkańcom szereg wyspecjalizowanych usług. Jednak bez dobrze funkcjonującego lub zrewitalizowanego centrum miasta, o pełnym sukcesie w powyższych zakresach nie może być mowy. Temat ten szeroko omówiony zostanie podczas Webinarium on-line pt. Rewitalizacja centrów miast.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Z pozoru oczywiste jest to, że miasta koncentrują się wokół swoich centrów. Najprostszy schemat to ratusz, wokół niego rynek, wokół rynku siatka ulic, przeważnie z  uzupełnieniem w postaci historycznie uwarunkowanych świątyń, plantów (w miejscu dawnych miejskich murów,) a także opływającej centrum miasta rzeki.

Miasta poza centrami

Jednak upływ czasu i rozwój, szczególnie większych aglomeracji, w wielu przypadkach w różny sposób zweryfikował wytyczne magdeburskiego czy też polskiego prawa, na których lokowano większość naszych miast. Obecnie zatem, w najlepszym razie dawne użytkowe centra stały się przyciągającymi turystów starówkami, a w znacznie gorszym, do dziś nie do końca zagospodarowanymi wyrwami w miejskim organizmie, które przeważnie są bolesną pamiątką po ciężkich walkach okresu II wojny światowej.

W innych przypadkach dawne centra miast „wyludniały się” na skutek migracji mieszkańców na przedmieścia.

Jeszcze innym aspektem tego zjawiska jest urbanizacja i konieczność tworzenia lokalnych centrów, które przejmować będą administracyjno-społeczno-kulturalne zadania dla pożytku mieszkańców rozrastających się osiedli czy coraz gęściej zaludnionych przedmieść.

Wszystkie powyższe urbanistyczne zagadnienia łączy konieczność podjęcia przemyślanych działań, których rezultatem może być dobrze i skutecznie przeprowadzona rewitalizacja.

Webinarium pt. Rewitalizacja centrów miast

Powyższy temat, pod fachowym kątem, podczas Webinarium pt.: Rewitalizacja centrów miast”, podejmą nasi prelegenci, czyli specjaliści dysponujący szeroką wiedzą i praktyką z zakresu projektowania oraz urbanistyki.

Program i zapisy  

Webinarium on-line pt.: „Rewitalizacja centrów miast” odbędzie się w środę, 24 sierpnia br., w godzinach od 9.00 do 14.00.

Szczegółowe informacje o programie Webinarium dostępne są na internetowej stronie: rewitalizacjamiasta.abrys.pl

ZAPRASZAMY!

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024