Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

O wyzwaniach branży w obliczu wojny na Ukrainie na IV Kongresie AGD w Łodzi

O wyzwaniach branży w obliczu wojny na Ukrainie na IV Kongresie AGD w Łodzi
PAP/dom
26.05.2022, o godz. 12:49
czas czytania: około 4 minut
0

Wyzwania i trudności stojące przed branżą AGD są jednym z głównych tematów IV Kongresu AGD, który w czwartek rozpoczął się w Łodzi. "Mam nadzieję, że w najbliższych latach zachowamy pozycję lidera Polski w produkcji sprzętu AGD" - podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Kongres, organizowany przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną (ŁSSE) i APPLiA Związek Pracodawców AGD, to największe biznesowe spotkanie branży AGD w Europie. Do ŁSSE przyjechali reprezentanci największych na świecie producentów sprzętu gospodarstwa domowego, dystrybutorów, poddostawców oraz przedstawicieli polskiego rządu.

W trakcie dwóch dni uczestnicy kongresu wezmą udział w panelach dyskusyjnych, rozmowach biznesowych i pokazach. Najważniejszymi tematami czwartej edycji są: kryzys, jaki wywołał konflikt na Ukrainie, zerwane łańcuch dostaw, sytuacja na rynku pracy oraz aktywizacja uchodźców z Ukrainy.

Rozwój branży AGD w cieniu wojny

Jak zaznaczył na konferencji prasowej poprzedzającej inaugurację Kongresu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wydarzenie jest okazją do rozmów o rozwoju branży AGD, ale także o wyzwaniach stojących przed producentami sprzętu i poddostawców w związku z wojną na Ukaranie.

– Pamiętam poprzedni Kongres, kiedy liczyliśmy na to, że wchodzimy w normlany czas po pandemii i już nic złego nie może się wydarzyć. Sugerowałem wtedy, że żyjemy w czasach, które mogą nas jeszcze zaskoczyć. I rzeczywiście, spotykamy się dziś w sytuacji wojny na Ukrainie, która swoje piętno odciska również na branży AGD – powiedział.

Buda dodał, że w związku z tym przed branżą AGD stoją kolejne wyzwania, ale – jak przekonywał – ten rynek z powodzeniem przezwycięża wszystkie problemy i cały czas się rozwija.

– Mam nadzieję, że w najbliższych latach zachowamy pozycję lidera Polski w produkcji sprzętu AGD – podkreślił.

Europejski lider

Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda wskazał, że Polska jest europejskim liderem pod względem eksportu sprzętu AGD, a na świecie zajmuje drugie miejsce, po Chinach.

Globalne firmy z tego sektora posiadają w Polsce 35 fabryk, z których w 2021 r. wyjechało 35 mln sztuk sprzętu, z czego 27 mln to duże AGD. To ponad 13 proc., czyli 3 mln sztuk więcej niż w roku 2020 r. Stanowi to ok. 40 proc. urządzeń dużego AGD produkowanych w całej Unii.

Fabryki w kraju zatrudniają bezpośrednio przeszło 30 tys. pracowników, a pośrednio ponad 100 tys. Łączne przychody największych producentów i importerów z produkcji oraz sprzedaży AGD w Polsce i za granicą wyniosły w ubiegłym roku 38 mld zł.

Branża wciąż silna

Prezes BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Konrad Pokutycki przyznał, mimo globalnych kryzysów w ostatnich latach, branża AGD jest bardzo silna.

– Po pierwszym, trudnym okresie pandemii, branża szybko stanęła na nogi i zeszły rok był rekordowy dla wielu przedsiębiorstw w historii ich działania. Mimo trudnych czasów, światło dla branży AGD jest– podsumował.

Dodał jednocześnie, że wojna na Ukrainie postawiła przed producentami sprzętu wiele nowych wyzwań.

– Początkowo najważniejszym pytaniem, było to, czy nadal zostanie utrzymany popyt. Można już powiedzieć, że przez pierwszy wojenny szok polska gospodarka przeszła pozytywnie. Ale jest jeszcze dużo wyzwań związanych z obecną sytuacją – powiedział.

Wskazał między innymi, że ceny energii spowodowały dodatkową inflację. To – jak mówił Pokutycki – jest wyzwaniem dla budżetów domowych, co może mieć wpływ na dalszy popyt.

– Innym czynnikiem są dostawcy. Łańcuchy dostaw z Rosji i Ukrainy się załamały. Dodatkowo, logistyka przez terytoria tych krajów jest niemożliwa, co oznacza, że kolejne łańcuchy dostaw się wydłużyły – tłumaczył.

Zaznaczył, że kolejne problemy to wysokie ceny energii oraz komponentów do produkcji, co oznacza większe koszty produkcji i finalnie wyższą cenę urządzeń AGD.

Szansa na poprawę rynku pracy

Z kolei szansą dla branży może być lepsza sytuacja na rynku pracy za sprawą uchodźców wojennych z Ukrainy.

– Przybywająca liczba osób z Ukrainy daje szansę i nadzieję, że rynek pracy się polepszy. Obecne bezrobocie na poziomie 5 proc. to właściwie jego brak. Wiele firm z naszej branży pracuje już nad tym, by dawać pracę osobom przybywającym z Ukrainy. Przezbrajamy fabryki i szkolimy pod kątem zatrudnia kobiet – mówił szef BSH.

Gospodarz dwudniowego spotkania prezes ŁSSE Marek Michalik podkreślił, że najwięcej w kraju sprzętu AGD jest produkowane w Łodzi i regionie, w związku z czym Łódź można nazwać stolicą tego sektora gospodarki.

– Widzimy zmiany, które dokonują się w branży AGD. Jako były wiceprezydent miasta nie mam wątpliwości, że branża AGD znacząco pomogła Łodzi w przejściu od monokultury włókienniczej. Ale ona się zmieniła na naszych oczach. Dziś są to już centra inżynierskie, badawczo-rozwojowe, instytucje wsparcia biznesowego, niezliczona liczba miejsc pracy, która buduje siłę tego miasta i regionu – podkreślił.

Patronem medialnym Kongresu AGD jest m.in. miesięcznik “Energia i Recykling”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024