Podczas wydarzenia, edukatorki i edukatorzy Klubu Gaja poprzez zabawę i doświadczenie edukować będą o potrzebie ochrony klimatu i różnorodności biologicznej. Wspólnie z uczestnikami posadzą 300 narcyzów i krokusów, które pełnią ważna rolę m.in. zapewniają wczesną wiosną pożywienie owadom. Posadzonych zostanie także kilkanaście rododendronów, uzupełniając nasadzenia na ścieżce sensorycznej.
Edukacja poprzez zabawę
Dla uczestniczek i uczestników pikniku przygotowano gry plenerowe – domino i grę planszową “Wskocz w zarośla”, podczas których będzie można sprawdzić swoją wiedzę na temat drzew, krzewów i zwierząt z nimi związanych. Nie zabraknie stanowiska, gdzie będzie można zbudować z drewnianych modułów schronienia dla różnych gatunków zwierząt. Budki lęgowe dla ptaków, domki dla owadów zapylających i wiewiórek mogą zastąpić naturalne miejsca gniazdowania, których często brakuje w środowisku przekształconym przez człowieka. Pełnią także ważną funkcję edukacyjną. Najmłodsi poprzez obserwację przyrody mogą uwrażliwić się na jej piękno i potrzebę jej ochrony. Kolejną atrakcją będzie warsztat tzw. bomb kwietnych, podczas którego uczestnicy będą formować kule z gliny, kompostu i nasion kwiatów. Potem wystarczy trochę wody i słońca, by mogły wykiełkować i zakwitnąć.
W dobie kryzysu klimatycznego
– Świetnie, że możemy po raz kolejny wspólnie przeprowadzić Święto Drzewa w Sosnowcu. W dobie gigantycznego kryzysu klimatycznego działania długofalowe mają ogromne znaczenie środowiskowe i edukacyjne. Potrzeba nam jak najwięcej konkretnej aktywności, która ma wpływ na nasze bezpośrednie otoczenie i minimalizuje susze czy gwałtowne podtopienia. Potrzebujemy w miastach więcej zieleni, a zdecydowanie mniej betonu. Dlatego cieszę się bardzo, że dokładamy kolejną cegiełkę do poprawy stanu środowiska, podnoszenia świadomości ekologicznej młodych ludzi i polepszenia jakości życia mieszkańców Sosnowca – mówi Jacek Bożek, szef i założyciel Klubu Gaja.
Klub Gaja od wielu lat organizuje wydarzenia edukacyjne w Parku Harcerskim. Wspólnie z Zespołem Szkół Specjalnych nr 4 i sosnowieckimi placówkami posadził w parku ponad 100 drzew, krzewów i bylin, wśród nich takie gatunki jak m.in.: grusza, śliwa, brzoskwinia, morela, pigwa gruszkowa, jeżyna, malina, porzeczka czarna i czerwona, agrest, aronia, świdośliwa, budleja Davida, barbula, hortensja, przetacznik, rozchodnik, a na ścieżce sensorycznej dosadzono rododendrony i azalie.
Projekt “Święto Drzewa w Sosnowcu” współfinansowany jest ze środków Gminy Sosnowiec i Funduszu Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean AdvantageTM.
Komentarze (0)