Już od pięciu lat o tej porze roku na pniach kasztanowców rosnących na terenie Czerwionki-Leszczyn można zobaczyć specjalne półmetrowej szerokości pasy folii. W ten sposób Urząd Gminy i Miasta ratuje jedne z najpiękniejszych i najbardziej okazałych drzew przed groźnym szkodnikiem – szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.

Za pomocą opasek lepowych zabezpieczono w tym roku sto dziesięć drzew. W dzielnicy Czerwionka: 44 – przy ul. Kościuszki i Głowackiego oraz w dzielnicy Dębieńsko: 66 – przy ul. Bełkowskiej, tworzących Aleję Kasztanową – pomnik przyrody.

Jedne z najpiękniejszych drzew, z dekoracyjnym kształtem korony, dużymi liśćmi oraz efektownymi, kremowymi kwiatostanami narażone są na działania niepozornego, choć niezwykle groźnego motyla – szrotówka kasztanowcowiaczka. Owad występuje powszechnie na terenie całego kraju i jest najgroźniejszym szkodnikiem kasztanowców pospolitych.

– Liście zaatakowanych kasztanowców brązowieją i przedwcześnie opadają, szrotówek może doprowadzać do uszkadzania całych konarów drzew. W ciągu jednego sezonu to samo drzewo atakuje kilka pokoleń szkodnika. Po kilku latach, osłabione kasztanowce zazwyczaj giną – wyjaśnia Cecylia Grzybek, naczelnik wydziału ekologii i zdrowia UGiM, który realizuje zadanie ocalania kasztanowców.

Ratunkiem dla drzew jest ochrona stosowana przez człowieka: grabienie i niszczenie opadłych liści kasztanowca, jak również zakładanie specjalnych opasek lepowych feromonowych, wabiących szrotówka.

Akcję zakładania opasek feromonowych na pniach drzew gmina prowadzi z dobrymi skutkami po raz piąty. Opaski montowane są co roku na kasztanowcach rosnących w innych miejscach gminy. Larwy szrotówka zimują w ziemi, do korony drzewa wędrują po pniu, dlatego lepowa opaska doskonale się sprawdza w walce ze szkodnikiem.

Taśmy lepowe zostaną zdjęte w połowie listopada, a następnie bezpiecznie zniszczone. Do tego czasu opaski  powinny wyłapać większość larw. Realizacja zadania to koszt ok. 20 tys. zł.

W ubiegłym roku gmina pozyskała środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach zadania „Ochrona pomników przyrody, ochrona obiektów przyrody nieożywionej”. Dzięki dofinansowaniu, przeprowadzone zostały zabiegi pielęgnacyjne kasztanowców wchodzących w skład Alei Kasztanowej w dzielnicy Dębieńsko – informuje Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

O mikroiniekcji – alternatywnej metodzie leczenia kasztanowców – można przeczytać w lipcowo-sierpniowym wydaniu „Zieleni Miejskiej”. Artykuł dostępny również w serwisie E-czytelnia.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj