Lubliński magistrat informuje o rozszerzaniu działań na rzecz poprawy jakości powietrza. W tym celu miasto inwestuje m.in. w pyłomierze dla szkół i drony do pomiaru stężenia pyłów.

Miasto zakupiło dla 30 lublińskich szkół podstawowych sześć osobistych pyłomierzy, skonstruowanych przez naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Dokonują one pomiarów w czasie rzeczywistym, informując m. in. o stężeniu pyłów PM1, PM2,5 i PM10.

Urządzenia współpracują z bezpłatną aplikacją mobilną, która korzystając z GPS precyzyjnie lokalizuje pyłomierz, przesyła dane pomiarowe do serwera, nanosi wyniki na mapę pomiarów i pokazuje je na ekranie smartfona. Pyłomierze, wraz z materiałami edukacyjnymi oraz planszami tematycznymi będą wykorzystywane podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej oraz na lekcjach przyrody, geografii i biologii.

Lublin prowadzi także ciągły nabór wniosków o dofinansowanie do 50 proc. kosztów zmian systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na inny, bardziej ekologiczny: podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie olejowe, pompę ciepła lub system hybrydowy. W 2019 r. zrealizowano 135 przedsięwzięć, z czego 129 dotyczyło przejścia na ogrzewanie gazowe, trzy – elektryczne, jedno – gazowe z pompą ciepła oraz dwa podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. W tym roku podpisano już 51 umów na kwotę 420 tys. zł, co pozwoli zlikwidować 61 pieców.

– Na Program Ograniczania Niskiej Emisji przeznaczyliśmy w 2020 r. milion zł. Tylko w 2019 r. zlikwidowaliśmy 168 przestarzałych pieców i kotłów, a od początku funkcjonowania programu, czyli 2013 r., za 3 mln zł wymieniliśmy w sumie ponad 500 „kopciuchów”. Od kilku miesięcy informacje o stanie powietrza w Lublinie można także znaleźć na 60 wyświetlaczach przystankowych. Cały czas czekamy na uchwałę antysmogową Sejmiku Województwa, która wprowadziłaby realne podstawy do walki ze smogiem – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Lublińska Straż Miejska w 2019 r. przeprowadziła ponad 1200 kontroli spalania niedozwolonych materiałów, w tym 750 kontroli pieców. W tym roku miasto kupiło drona wyposażonego w mobilny system pomiarowy gazowych i pyłowych zanieczyszczeń, co umożliwi kontrolę w powietrzu tuż nad kominami lub nad konkretnym obszarem. Dron może służyć również jako stacjonarne urządzenie pomiarowe.

Czytaj więcej

Skomentuj