Zwiększenie skuteczności działań na rzecz poprawy jakości powietrza oraz poprawa efektywności energetycznej - to podstawowe założenia umowy podpisanej w poniedziałek pomiędzy gminą Kraków, AGH i Norweskim Instytutem Badań Powietrza (NILU).
W gminach w Polsce ruszył nabór wniosków o dofinansowanie o usunięcie niebezpiecznego azbestu. Do projektu Azbest 2017 włączyły się także Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym roku dofinansowanie może wynosić nawet 100 proc.
Zjawisko smogu nie jest w Polsce niczym nowym, występuje w naszym kraju od dekad – podkreślili w stanowisku przysłanym PAP naukowcy z Aerozolowej Sieci Badawczej Poland-AOD. Głównymi źródłami smogu według badaczy są pojazdy na silniki spalinowe i ogrzewanie paliwami kopalnymi oraz biomasą.
Po wejściu w życie proponowanej przez zarząd woj. śląskiego uchwały antysmogowej jakość powietrza w regionie powinna być lepsza już w kolejnym sezonie grzewczym - oceniają eksperci. Zaznaczają, że wiele będzie zależało od samych mieszkańców.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach różnych programów i działań unijnych przeznacza na poprawę jakości powietrza 10 mld zł. W walce ze smogiem i niską emisją kluczowe jest zaangażowanie samorządów i władz regionalnych.