Rząd chce znowelizować przepisy dotyczące zasad ustanawiania składu i struktury rady nadzorczej Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także lokalnych funduszy. Ma to m.in. usprawnić realizację programów i projektów z zakresu ochrony środowiska.
Część miast będzie musiała przygotować plany adaptacji do zmian klimatu - przewiduje projekt, którym we wtorek ma zająć się rząd. Nowe przepisy mają też usprawnić program "Stop Smog", a także wprowadzić wymagania jakościowe dla biomasy spalanej w domowych kotłach.
Interwencje cenowe stosowane były w okresie kryzysu energetycznego. Dziś, w sytuacji stabilizującego się rynku energii, mrożenie cen musi być stopniowo wygaszane - powiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania "Gazety Wyborczej".
Największe wsparcie, czyli 100 proc. kosztów netto inwestycji w ramach programu „Czyste powietrze” powinno trafiać do najuboższych beneficjentów Kryteria dochodowe brane pod uwagę przy przyznawaniu dotacji m.in. na poprawę efektywności energetycznej domów nie gwarantują jednak, że tak się dzieje.
Do końca 2027 r. Wrocław będzie prowadził akcję „Zmień piec”. Najemcy komunalni, którzy jeszcze nie wymienili kopciucha, nie powinni się martwić - miasto zrobi to za nich. Dla tych, którzy chcą to zrobić samodzielnie przewidziano dofinansowanie i profity.