Nowa uchwała antysmogowa, nad którą pracują władze Mazowsza, ma przyspieszyć eliminację źródeł ciepła związanych z niską emisją w Warszawie oraz w tzw. wianuszku, czyli powiatach okalających stolicę. Od 2023 roku użytkowanie tzw. kopciuchów będzie zakazane, ale na tempo wymiany pieców może wpłynąć wojna w Ukrainie.
Wzrost zużycia węgla podniósł w ubiegłym roku emisję dwutlenku węgla o 2 mld ton w porównaniu do roku poprzedniego. To największy jak dotąd roczny wzrost wyrażany w absolutnych wartościach.
Ponad 390 mln zł na projekty dotyczące energetyki odnawialnej trafi do konsorcjów przemysłowo-naukowych w ramach programu „Nowe technologie w zakresie energii”, wspierającego osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej - poinformowało w środę Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Gliwice znalazły się wśród 80 samorządów, które przed tygodniem dołączyły do projektu „Śląskie, Przywracamy błękit” skupionego na kompleksowych działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza w całym województwie.
Klasyczna fotowoltaika, montowana np. na dachach, stała się w ostatnich latach w Polsce jednym z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii. Panele fotowoltaiczne na wodzie to technologia stosowana na od kilkunastu lat, to wciąż uchodzi na energetyczną „nowinkę”. Jakie są perspektywy jej rozwoju w Polsce?