Oczyszczalnia ścieków na Śląsku z odzyskiem biogazu

Oczyszczalnia ścieków na Śląsku z odzyskiem biogazu
ko
16.01.2019, o godz. 13:58
czas czytania: około 2 minut
0

W Skoczowie zakończono modernizację oczyszczalni ścieków oraz rozbudowę kanalizacji sanitarnej. Aglomeracji Skoczów udało się także osiągnąć 95-procentowy poziom skanalizowania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Modernizacja oczyszczalni możliwa była dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Całkowity koszt wyniósł ponad 24 mln zł, z czego połowę stanowiło dofinansowanie z UE. Reszta to środki własne i wkład Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

95 proc. skanalizowania

W ramach inwestycji wybudowano 23,5 km kanalizacji sanitarnej wyposażonej w 2 przepompownie, co umożliwiło 1168 mieszkańcom gminy Skoczów skorzystać z kanalizacji. Działanie to spowodowało, że aglomeracja Skoczów uzyskała stopień skanalizowania ponad 95 proc., wypełniając dyrektywę unijną.

Drugim elementem dofinansowania była modernizacja oczyszczalni pod kątem gospodarki osadowej wraz z odzyskiem biogazu. W ramach tej inwestycji wbudowano zamkniętą komorę fermentacyjną o pojemności 2250 m³ wyposażoną w mieszadło wolnoobrotowe. W komorze w temperaturze ok. 37˚C zachodzi fermentacja mezofilowa osadów wstępnych zagęszczanych grawitacyjnie i osadów nadmiernych zagęszczanych mechanicznie.

Zielona energia z biogazu

Do magazynowania biogazu powstającego w wyniku fermentacji zbudowano zbiornik o pojemności 700 m³. Zapewnia on stabilizację ciśnienia oraz składu biogazu. Czystość biogazu zapewniona jest przez studnię odwadniającą, odsiarczalnię oraz filtr siloksanów.

W celu wykorzystania powstającego biogazu w istniejących pomieszczeniach oczyszczalni zabudowano kogenerator i piece gazowe. Kogenerator służy do produkcji energii elektrycznej do 180kW oraz odzysku ciepła na poziomie 240 kW. Ciepło pozyskiwane z kogeneracji służy do ogrzewania osadu w komorze fermentacyjnej do temperatury ok. 37˚ C oraz pomieszczeń oczyszczalni.

Starą kotłownię węglową adaptowano na kotłownię gazową instalując dwa piece o mocy 250kW każdy. Kotły gazowe stanowią zabezpieczenie dla prawidłowego funkcjonowania procesu fermentacji, włączane są na wypadek postoju w pracy kogeneratora. Dodatkowym zabezpieczeniem jest pochodnia służąca do spalania nadmiaru biogazu.

Całość urządzeń wyposażona jest w aparaturę kontrolno-pomiarową, co ma zagwarantować prawidłową pracę procesu fermentacji, która nadzorowana jest ze zmodernizowanej dyspozytorni.

Zielona energia pozyskana w wyniku spalenia biogazu w jednostce kogeneracyjnej pozwoli zmniejszyć niekontrolowaną emisję metanu i spalin z kotłów węglowych, a także na wyłapanie związków siarki i azotu. Oczyszczalnia zaoszczędzi dzięki temu na kosztach energii elektrycznej w sieci oraz zakupie węgla kamiennego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024