Oczyszczalnie ścieków Lemna – zbawienie czy przekleństwo?

Oczyszczalnie ścieków Lemna – zbawienie czy przekleństwo?
mat
08.01.2019, o godz. 13:22
czas czytania: około 2 minut
2

W Polsce istnieje blisko 50 oczyszczalni typu Lemna, które w swoim procesie technologicznym wykorzystują rzęsę wodną. Niestety przez niewłaściwą eksploatację z obiektów wydobywają się nieakceptowalne dla okolicznych mieszkańców odory. To z kolei prowadzi do wybuchu protestów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Chyba od zawsze samorządy, szczególnie te z małymi budżetami szukały tańszych, a jednocześnie równie dobrych rozwiązań na oczyszczanie ścieków, jak standardowe, które są po prostu droższe. Dzieje się tak szczególnie w ostatnich dekadach, gdy coraz bardziej zaczyna być dostrzegalny zły stan środowiska (w tym wód powierzchniowych). Dlatego alternatywą dla mechaniczno-biologicznych oczyszczalni ścieków stały się oczyszczalnie z wykorzystaniem roślin.

Technologia z USA

Z tych powodów już od lat 80-tych XX w. wprowadzano nowe metody oczyszczania (redukując koszty budowy i eksploatacji), które miały uwzględniać także cechy ścieków z obszarów wiejskich. Stały się nimi oczyszczalnie wykorzystujące roślinność wodną i bagienną, która w procesie rozwoju przetwarza zanieczyszczenia spływające do oczyszczalni.

Aby sprostać tym wszystkim postulatom samorządów, w Stanach Zjednoczonych zaprojektowano jeden z tego rodzaju układów filtrowania ścieków – typu Lemna, gdzie wykorzystuje się lokalne gatunki roślin. Porastają one powierzchnie naturalnych zbiorników wodnych i charakteryzują się szybkim przyrostem biomasy. W warunkach polskich wykorzystywana jest rzęsa drobna Lemna minor L.

Smutna diagnoza ekspertów

Tego rodzaju oczyszczalnie dobrze działają jeśli są w odpowiedni sposób eksploatowane. – Widziałem staw Lemny, który nie był podzielony grodziami na powierzchni, co skutkowało przesuwaniem wierzchniej warstwy rzęsy i w konsekwencji wydobywaniem się przykrych zapachów na okolice – opowiada dr Grzegorz Cema z Politechniki Śląskiej.

Inne czynniki wpływające niekorzystnie na Lemnę w Polsce to brak odpowiedniej ilości światła, w różnych okresach i miejscach, umożliwiający dobry proces wegetacji rzęsy, aby szybko rosła i pokrywała staw zbiornika. Także, gdy obsługa pozwala na zbyt duże zrzuty azotu do oczyszczalni, nie jest ona w stanie sprostać takiemu przerobowi.  – Te oczyszczalnie były bowiem przewidziane dla niewielkich miejscowości czy gmin – wskazuje dr. Cema.

– Oczyszczalnie ścieków, gdzie stosuje się tego rodzaju technologię, to oczyszczalnie starego typu, ale nie można powiedzieć, że to zła technologia. Myślę, że jej wady dostrzegane przez ludzi mieszkających w pobliżu wynikają ze złego stosowania technologii i niewłaściwej eksploatacji – zaznacza prof. dr hab. inż. Janusz Łomotowski. I dodaje: Technologia przyszła do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest stosowana i wykorzystywana na ogromnych polach. Tam roślina rozwija się w nieco innych warunkach klimatycznych i atmosferycznych. Jednak problem ze stosowaniem Lemny polega na dokładnym przestrzeganiu rygorów technologicznych.

Więcej na ten temat w tekście Artura Kowalczyka w styczniowym wydaniu miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Mariusz Gołąb

Komentarz #15413 dodany 2019-01-08 13:47:16

Zgadzam się z tym, że problemy wynikają głównie z niewłaściwej eksploatacji. Analizowałem temat kilka lat temu. Gminy lub ich spółki chcąc zaoszczędzić, nie zbierają rzęsy wg. założonego harmonogramu, z utrzymaniem odpowiedniego stężenia tlenu jest w pierwszym stawie też bywa różnie, a zimą zapomina się o stosowaniu dodatkowego koagulanta... i tak można wymieniać..... Nie bada się tyeż ścieków na dopływie z odpowiednią częstotliwością, co uniemożliwia odpowiednie reagowanie (np. czas zatrzymania ścieków wynosi 3 tygodnie, a ścieki badane są co miesiąc... i to też nie zawsze). Nie podejmuje się ocen złego funkcjonowania (cp. zawartość miedzi w ściekach wpływa na absorpcję fosforanów....)... temat rzeka.


Komentarz #16093 dodany 2019-02-17 12:01:12

Lemna może również w naszym klimacie wspaniale funkcjonować. Dysponujemy już technologią skutecznie wspomagającą procesy oczyszczania ścieków na tego typu obiektach. Doskonałym przykładem jest Lemna w Sochocinie. Dzięki zastosowanym tam naszym preparatom znacznie poprawiła się jakość pracy oczyszczalni. Mam tu na uwadze odory i parametry. Równie ważne w tych obiektach są osady - zwłaszcza ich ciągły przyrost skutkiem czego następuje powolne wypłycanie stawów. Przy zastosowaniu tej technologii osadu nie przybywa. . . Więcej informacji: Waldemar Wojciechowicz 514 752 468 Marek Kobyłecki 514 913 845

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024