Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Oczyszczanie ścieków komunalnych w Polsce. Komisja Europejska ma zastrzeżenia

Oczyszczanie ścieków komunalnych w Polsce. Komisja Europejska ma zastrzeżenia
szp
15.05.2020, o godz. 7:59
czas czytania: około 2 minut
1

W Polsce nie zapewniono odpowiedniego zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych w ponad tysiącu aglomeracjach - ocenia Komisja Europejska i wzywa nasz kraj do przestrzegania unijnych przepisów w tej kwestii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Komisja wezwała Polskę – a także Bułgarię, Czechy i Francję – do przestrzegania unijnych przepisów dotyczących oczyszczania ścieków komunalnych zgodnie z wymogami dyrektywy 91/271/EWG. Dyrektywa ta chroni zarówno jakość wody, jak i zdrowie ludzi, nakładając na państwa członkowskie obowiązek zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych przed ich odprowadzeniem do środowiska.

KE przypomina, że w przypadku aglomeracji o liczbie mieszkańców powyżej 2 tys. oczyszczanie wymaga nie tylko eliminacji ciał stałych, ale również rozkładania substancji organicznych za pomocą bakterii.

Wymogi nie do spełnienia w najbliższej przyszłości

„Bułgaria nie zapewnia systemu zbierania ścieków w 48 dużych aglomeracjach, w 69 dużych aglomeracjach nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego oczyszczania ścieków komunalnych wprowadzanych do systemów zbierania, a w 71 dużych aglomeracjach – nie zapewnia bardziej rygorystycznego oczyszczania ścieków komunalnych wprowadzanych do systemów zbierania i odprowadzanych na obszary wrażliwe. Wszystkie te aglomeracje powinny były dostosować się do wspomnianych przepisów do 31 grudnia 2010 r.” – czytamy w komunikacie KE.

W odniesieniu do Czech sprawa dotyczy niezapewnienia w 425 aglomeracjach systemu zbierania ścieków komunalnych oraz niezapewnienia odpowiedniego oczyszczania ścieków komunalnych wprowadzanych do systemów zbierania. Te aglomeracje powinny były dostosować się do wspomnianych przepisów do 31 grudnia 2010 r.

„Pomimo pewnych postępów nie można liczyć na osiągnięcie pełnej zgodności z wymogami w najbliższej przyszłości” – informuje KE.

Francja w dalszym ciągu nie przestrzega wymogów dyrektywy na dużą skalę, ponieważ dotyczy to 169 aglomeracji, które odprowadzają ścieki albo na normalne, albo wrażliwe obszary. Pomimo pewnych postępów nie można liczyć na osiągnięcie pełnej zgodności z wymogami w najbliższej przyszłości.

Uwagi dla Polski

W Polsce 1 183 aglomeracje nie posiadają systemu zbierania ścieków komunalnych. Ponadto w 1 282 aglomeracjach ścieki komunalne wprowadzane do systemów zbierania nie podlegają odpowiedniemu oczyszczaniu przed odprowadzeniem.

Polska nie zapewniła w 426 aglomeracjach bardziej rygorystycznego oczyszczania ścieków komunalnych wprowadzanych do systemów zbierania i odprowadzanych na obszary wrażliwe.

W związku z tym Komisja wysyła uzasadnione opinie do wszystkich czterech państw, dając im cztery miesiące na naprawę sytuacji. W przypadku braku podjęcia odpowiednich działań w ciągu czterech miesięcy, może zdecydować o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W związku z epidemią koronawirusa, państwa członkowskie mają możliwość udzielenia odpowiedzi na wezwania do usunięcia uchybienia i uzasadnione opinie przedstawione w niniejszym cyklu dotyczącym postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w terminie czterech – zamiast dwóch – miesięcy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Komentarz #82833 dodany 2020-08-13 11:36:40

Czy jest gdzieś dostępna lista polskich aglomeracji niespełniających wymogów?

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024