Od przyszłego roku zakaz wyrzucania tekstyliów do koszy na śmieci

Od przyszłego roku zakaz wyrzucania tekstyliów do koszy na śmieci
ZM/Gazeta.pl
21.10.2024, o godz. 13:21
czas czytania: około 2 minut
0

Zakaz wyrzucania zużytych i niepotrzebnych ubrań do koszy na śmieci zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku w Polsce. To konsekwencja  nowych przepisów o gospodarce odpadami. Selektywna zbiórka tekstyliów będzie obowiązkiem gmin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Przepis ma spowodować, że na wysypiska będzie trafiać mniej tekstyliów. Zużyta odzież nie będzie mogła trafiać do koszy na odpady zmieszane. Akcje i kampanie informacyjne mają,  uświadamiać, że odpady w postaci tekstyliów należy oddawać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Miasta i gminy powinny stworzyć system odbioru

Według nowych przepisów mieszkańcy nie będą zobowiązani do stawiania nowych pojemników. Celem tych zmian jest głównie  wprowadzenie większej świadomości dotyczącej segregacji odpadów i ograniczenie marnotrawstwa w postaci ubrań trafiających na wysypiska. Niewątpliwie ważne będą lokalne inicjatywy, dzięki którym część ubrań wcale nie musi trafiać do PSZOK. Wiele z tych, które nie są zniszczone może znaleźć innego właściciela. Niektóre miasta i gminy wprowadziły już dawno kontenery do zbiórki używanej odzieży. Z czasem jednak okazało się, że wrzucano tam różne odpady, a kontenery nie do końca spełniały swoją rolę. 
Aby ułatwić mieszkańcom pozbywanie się tekstyliów niektóre miasta wprowadzają rozwiązania alternatywne wobec wożenia odpadów do PSZOK. Tak jest np. w Częstochowie, gdzie mieszkańcy mogą oddawać zużytą odzież w dostarczanych im workach bezpośrednio z domu. Do podpoznańskich gmin docierają fundacje i organizacje, które w akcjach ulotkowych informują o terminie zbierania niepotrzebnej odzieży mogącej posłużyć innym. Z kolei w Wałbrzychu obok kontenerów na elektrośmieci pojawią się białe pojemniki na zużyte tekstylia.

Cała Europa ma problem ze zużytą odzieżą

Problem odpadów tekstylnych podobnie jak i innych odpadów może w znaczącym stopniu rozwiązać przygotowywanie na poziomie Unii Europejskiej przepisy dotyczące zasad Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej (ROP), które zobowiążą producentów tekstyliów do dbania o swoje produkty na każdym etapie ich życia, również wtedy, gdy staną się odpadami.
Konieczność zagospodarowania zużytej odzieży dotyczy całej Europy. Jak informuje Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska, 87% odzieży naszego kontynentu  trafia na wysypiska lub do spalarni, a tylko 1% podlega recyklingowi. Nowe przepisy mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu przemysłu tekstylnego na środowisko oraz zwiększenie liczby ubrań poddawanych recyklingowi. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024