Od 1 stycznie 2020 r. zmieniają się zasady segregacji odpadów komunalnych w Legnicy. Rośnie też opłata za ich odbiór. Uchwały dotyczące zmian podjęła rada miasta.

Przedstawiciele samorządu tłumaczą, że powodem podwyżki są przepisy, jakie narzuciła Unia Europejska, rosnące koszty oraz nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej. Należy dodać, że od 1 stycznia 2020 r. każdy mieszkaniec Legnicy będzie miał obowiązek segregowania odpadów. Za niedopełnienie obowiązku będzie podwyższona opłata w wysokości dwukrotnej wartości stawek podstawowych.

Nowa stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi to 21,80 zł miesięcznie na mieszkańca. To kolejna gmina, która zapowiada podwyżki – w Wałbrzychu nowa opłata wyniesie 27 zł, a w Katowicach – 21,30 zł.

Stawka zawiera w sobie m.in.: koszty związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów, dostarczaniem, wymienianiem i utrzymywaniem pojemników (lub worków), zbiórek akcyjnych wielkich gabarytów i elektroodpadów, koszty funkcjonowania PSZOK-ów i miejskich punktów elektroodpadów oraz likwidacji dzikich wysypisk.

Wyższe opłaty za niesegregowanie śmieci. A może być jeszcze drożej

Pieniądze z opłat mogą być przeznaczone wyłącznie na cele związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, a nie na jakiekolwiek inne.

Obecnie to właściciel ma obowiązek zapewnienia pojemników na odpady i ponoszenia kosztów ich dzierżawy. Jednak na mocy uchwały obowiązek ten przejęła na siebie gmina poprzez firmę, która wygra przetarg na odbiór odpadów komunalnych. Dotyczy to nieruchomości zamieszkanych oraz mieszanych, gdzie są lokale mieszkalne i usługowe.

Z kolei właściciele nieruchomości jednorodzinnych mogą zadeklarować prowadzenie kompostownika, dzięki czemu będą płacić 3,50 zł mniej na mieszkańca.

Od nowego roku bioodpady w Legnicy odbierane będą raz w tygodniu, przez cały rok. Z kolei każdy właściciel nieruchomości będzie musiał mieć w swoim zasieku pojemnik lub worek na szkło. Obecnie szkło jest zbierane w systemie gniazdowym w wybranych punktach w mieście lub workowym dla zabudowy jednorodzinnej.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj