Program obejmuje mikroinstalacje zgłoszone do przyłączenia do 31.07.2024 r. z magazynem energii/ciepła jako urządzenie dodatkowe (ale nie obligatoryjne) o mocy od 2 kW do 10 kW, natomiast dla zgłoszeń po 01.08.2024 r. wraz z magazynem energii/ciepła (wymóg obligatoryjny) o mocy od 2 kW do 20 kW.
Do dofinansowania mogą zostać zgłoszone różne urządzenia, takie jak mikroinstalacje PV, które składają się z paneli fotowoltaicznych na dachach budynków lub na konstrukcjach gruntowych wraz z inwerterem umożliwiającym ładowanie magazynu energii, albo ładowanie magazynu energii i pracę w trybie wyspowym; wiaty PV, markizy z ogniw PV, pokrycia dachowe z funkcją fotowoltaiczną, zestawy balkonowe fotowoltaiczne i inne urządzenia dopuszczone do użytku na terenie RP.
Warunek
Instalacje fotowoltaiczne muszą być podłączone do sieci elektroenergetycznej. Pojemność magazynu energii zgłoszonego do dofinansowania musi wynosić co najmniej 1,5 mocy na 1 wat mocy szczytowej fotowoltaiki (kWp). Operatorzy Sieci Dystrybucyjnej sumują moc mikroinstalacji PV i magazynu energii, a łączna moc nie może przekroczyć 50 kW.
Zmieniły się zasady rozliczeń prosumentów w systemie net-billing, co sprzyja rozwojowi magazynowania energii i zmniejszeniu rachunków za prąd. Prosumenci teraz mogą wybrać sposób rozliczenia swojej energii elektrycznej. Inwestycje w mikroinstalacje prosumenckie stają się coraz bardziej opłacalne, a możliwość wyboru sposobu rozliczenia nadwyżek energii pozwala zwiększyć oszczędności na rachunkach energetycznych.
Źródło: MKiŚ
Komentarze (0)