Pięć organizacji związanych z polską gospodarką odpadami zaapelowało m.in. do premiera Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy, aby ustanowić gospodarowanie odpadami jednym z priorytetów bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego kraju.

W związku z ogłoszoną pandemią koronawirusa COVID-19 wnosimy o uwzględnienie gospodarki odpadami jako jednego z priorytetów bezpieczeństwa sanitarno- epidemiologicznego kraju – piszą w oficjalnym liście zaadresowanym do marszałek Sejmu przedstawiciele sektora gospodarki odpadami.

Gospodarujący odpadami zauważają, że specustawa ds. walki z epidemią koronawirusa nie określa szczególnych wymagań i procedur związanych z gospodarką komunalną, w tym z odbiorem czy przetwarzaniem odpadów komunalnych.

Konsekwencje mogą być tragiczne

– Nasza branża jest kluczowym ogniwem zapewnienia bezpieczeństwa
sanitarno-epidemiologicznego Polski i jej obywateli. W przypadku jakichkolwiek
perturbacji w jej działaniu konsekwencje mogą być tragiczne i trudne do przecenienia – oceniają gospodarujący odpadami.

Organizacje zrzeszające przedsiębiorstwa odpadowe proponują, aby wprowadzić dla sektora następujące możliwości, procedury i ułatwienia:

  • weryfikację stanu zdrowia pracowników, np. poprzez mierzenie temperatury i przeprowadzanie ankiet;
  • wdrożenie procedury postępowania z odpadami komunalnymi pochodzącymi z kwarantanny czy innego miejsca, gdzie doszło do potwierdzonego zakażenia koronawirusem;
  • odstąpienie od kar w zamówieniach publicznych na odbiór odpadów za zgodą gminy;
  • wyłączenie z kwarantanny zakładów przetwarzania odpadów i baz ich transportu;
  • możliwość tymczasowego magazynowania odpadów jeśli praca instalacji zostanie wstrzymana;
  • możliwość spalania w spalarniach i składowania bez wcześniejszego sortowania odpadów pochodzących z potencjalnie zagrożonych obszarów.

Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami zapewniają, że kontrola nad systemem będzie nadal możliwa dzięki internetowej bazie odpadów BDO.

List do prezydenta, premiera i ministrów

Pismo zostało skierowane do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra klimatu Michała Kurtyki, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, marszałka Sejmu Elżbiety Witek, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz do sejmowej i senackiej komisji ochrony środowiska.

Pod listem podpisali się przedstawiciele Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami (ZPGO), Polskiej Izby Gospodarki Odpadami (PIGO), Krajowej Izby Gospodarki Odpadami (KIGO), Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (Rada RIPOK), oraz Koalicji ds. Bezpieczeństwa Pracowników Służb Komunalnych (Koalicji BHP).

Koronawirus a gospodarka odpadami. Procedury i praktyczne rady

Czytaj więcej

18 Komentarze

  1. Pracujemy w branży wiadomo jakiej. Wszędzie brud, smród i inne. NIKT z rządzących nie pomyślał o nas. A my też mamy rodziców, dzieci, osoby starsze….!!! Co my mamy za wybór? Każdy z nas się boi o swoje zdrowie i o zdrowie swoich najbliższych. W naszej firmie nawet płynu dezynfekującego nam nie dali a pracować musimy. Chodzi o sortownię śmierci.

  2. Wystarczy żeby śmierci wywozić na smieciowisko bez segregacji miasto czyste i nie trzeba wtym grzebać dużo osób odseparowanych

  3. to samo z opróżnianie szamb czy też przydomowe oczyszczalnie..czy ktoś wreszcie odpowie co mamy robić jako szambiarze ?

  4. Mamy kontakt z wieloma mieszkańcami z ich odpadami zakażenie pracowników i rozniesienie wirusa dalej jest kwestią czasu

Skomentuj