Wraz ze zmniejszeniem się światowych zasobów fosforu, jego odzysk z osadów ściekowych zaczyna nabierać szczególnego znaczenia – mówi prof. Marek Gromiec, pierwszy Polak wyróżniony przez Uniwersytet Teksasu prestiżowym tytułem.

Profesor Marek Gromiec, absolwent Politechniki Warszawskiej, członek Komitetu Gospodarki Wodnej PAN i przewodniczący Polskiego Komitetu Gospodarki Wodnej NOT, został przyjęty w poczet członków Akademii Wybitnych Absolwentów Architektury, Budownictwa, i Inżynierii Środowiska. Uroczystość wręczenia tytułu nadanego przez Uniwersytetu Teksasu, jedną z czołowych uczelni amerykańskich, odbyła się 16 października br. w Centrum im. Etter-Harbin w Austin – stolicy Teksasu (USA).

Z wywiadu udzielonego dla serwisu portalkomunalny.pl dowiadujemy się m.in. o tym, że łatwiej jest odzyskać fosfor z odcieków niż z popiołów powstających po spaleniu osadów, o pochodzącej z Ameryki Północnej technologii produkcji nawozów Pearl oraz o drodze jej rozwoju w Polsce. Pierwsza instalacja pilotowa tej metody w kraju została zbudowana w Grupowej Oczyszczalni ścieków “Dębogórze” w Gdyni a następnie przeniesiona do Poznania, gdzie prowadzone są obecnie badania nad jej efektywnością.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj