Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie przymierza się do zakupu odkurzaczy do sprzątania miasta. Zbierają one zarówno kurz, jak i całkiem spore śmieci, np. plastikowe butelki.

Odkurzacz zbiera papier, karton, niedopałki papierosów, puszki do napojów, butelki szklane i plastikowe, odchody psów, torby po chipsach i hamburgerach. Może sprzątać ulice i chodniki, parki, parkingi i miejsca postojowe, a nawet hale przemysłowe itp.

W Krakowie będzie jeździć na terenie Rynku Głównego i po okolicznych ulicach. Co szczególnie istotne, w borykającym się ze smogiem Krakowie, odkurzacz zbiera także drobny pył – PM10. Urządzenie waży prawie 400 kg i jest wyposażone w rozrusznik elektryczny oraz samoczyszczący się co 20 minut filtr powietrza.

Maszyną na kółkach operuje pracownik MPO. Nieczystości zbierane są ssącym wężem do worka o pojemności 240 litrów. Bateria w odkurzaczu wystarcza na 16 godzin pracy, czyli dwie zmiany.

Na razie odkurzacze były testowane, ale już wiadomo, że MPO chce kupić dwie maszyny do czyszczenia Rynku Głównego i Starego Miasta. Jeśli się sprawdzą, będą kolejne do obsługi Kazimierza czy Podgórza. Koszt odkurzacza to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ich producentem jest włoska firma TSM. Jak poinformował PAP rzecznik MPO w Krakowie Piotr Odorczuk, Kraków jest pierwszym dużym miastem, które wykorzystuje tego typu antypyłowy odkurzacz do chodników i ulic.

Czytaj więcej

Skomentuj