“Odpadometr” to pierwsza w Polsce aplikacja, która sprawdza, czy nasze życiowe przyzwyczajenia są ekologiczne i “zeroodpadowe”. Skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży i udostępniona bezpłatnie.

“Odpadometr” mierzy, jak bardzo nasze codzienne zachowania są przyjazne dla środowiska. Wśród pytań znajdziemy takie o wybór kosmetyków, jak i dojazd do szkoły, czy naprawianie zepsutych urządzeń. Każdy wybór to zielony lub uschnięty listek i komentarz edukacyjny.

Opcje do wyboru są dwie. I tak na przykład, uczeń może zastanowić się jaki prezent sprawić rodzicom z okazji ich święta: czy będzie to kupiony za ich pieniądze drogi upominek, czy może własnoręcznie wykonany? Bo przecież, jak czytamy w komentarzu: “Prezenty są formą wyrażenia uczuć, ale nie zawsze muszą być kupione. Własnoręcznie zrobiony ładny praktyczny przedmiot na pewno ucieszy Twoich bliskich, bo docenią Twoje zaangażowanie”.

Inne zagadnienie to np. wybór jednorazowych lub wielorazowych naczyń podczas uroczystości, albo picie dobrej jakości wody z kranu z bidonu czy kupowanie napełnionych nią kolejnych plastikowych butelek.

Aplikacja jest darmowa, jej twórcy, zespół związany z poznańską Po-Dzielnią, chcą, by korzystali z niej uczniowie zarówno podczas lekcji pod opieką nauczycieli, jak i w domu.

Quiz można rozwiązywać na stronie odpadometr.podzielnia.pl na komputerach, tabletach i telefonach.

Czytaj więcej

Skomentuj