Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Odpady biodegradowalne. Co to jest i gdzie je wyrzucać? Bioodpady 2020 [PORADNIK]

Odpady biodegradowalne. Co to jest i gdzie je wyrzucać? Bioodpady 2020 [PORADNIK]
jwo
14.07.2020, o godz. 20:02
czas czytania: około 3 minut
4

Czym są bioodpady i do którego pojemnika je wyrzucać? Czy segregacja odpadów bio jest konieczna i obowiązkowa? Zapraszamy do naszego poradnika na 2020 rok. W Polsce odpady segregujemy na cztery frakcje: szkło, metale i tworzywa, papier oraz właśnie bioodpady. Ważne, aby wiedzieć czym są i jak odpowiednio się z nimi obchodzić, np. w jakich workach i do którego pojemnika je wyrzucać.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Odpady bio to stosunkowo nowy rodzaj śmieci, które według polskich przepisów muszą być obowiązkowo segregowane. Śmieci biodegradowalne pojawiły się w polskim prawie jeszcze w 2017 roku. Wówczas zadecydowano, że w Polsce odpady będą dzielone na cztery frakcje: szkło, metale i tworzywa, papier oraz właśnie bioodpady. W domach powinno być jednak pięć pojemników, ponieważ wyrzucamy jeszcze odpady zmieszane, czyli takie, które nie nadają się do ponownego wykorzystania.

Odpady biodegradowalne – czy trzeba je segregować?

Choć śmieci bio według ogólnych zasad trzeba segregować, nie we wszystkich miastach jest to jeszcze powszechne. Samorządy mają czas do 2021 roku, aby przyjąć odpowiednie uchwały regulujące taki obowiązek. Jeśli zatem nie jesteśmy pewni, czy w naszej gminie trzeba segregować bioodpady, najlepiej sprawdzić stronę internetową lokalnego samorządu.

Duża część gmin w Polsce wprowadziła już jednak segregację odpadów bio i trzeba się do niej stosować. Jeśli tego nie zrobimy, urzędnicy mogą naliczyć karę w postaci wyższej opłaty za wywóz śmieci. W niektórych przypadkach może być to nawet 4 razy więcej niż w przypadku segregowania.

Bioodpady. Co to takiego?

Bioodpady (także odpady bio, śmieci biodegradowalne) to odpady organiczne powstające w naszych domach z resztek jedzenia lub roślin. Ulegają one naturalnemu procesowi rozkładu (biodegradacji). Wybrane resztki organiczne można wykorzystać do produkcji kompostu, który zwiększa żyzność gleby lub biogazu, z którego można wytworzyć energię.

Odpady bio – co do nich zaliczamy

Należy wrzucać Nie należy wrzucać
 • odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.)
 • gałęzie drzew i krzewów
 • skoszoną trawę, liście, kwiaty
 • trociny i korę drzew
 • niezaimpregnowane drewno
 • resztki jedzenia
 • kości zwierząt
 • oleju jadalnego
 • odchodów zwierząt
 • popiołu z węgla kamiennego
 • leków
 • drewna impregnowanego
 • płyt wiórowych i pilśniowych MDF
 • ziemi i kamieni
 • innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych)

 

Do pojemnika “BIO“ trafiają:

 • części roślin;
 • fusy z kawy i herbaty;
 • owoce;
 • skorupki jajek;
 • słoma, siano i trociny;
 • warzywa;
 • zepsute przetwory owocowe/warzywne (w tym np. zepsuta zupa).

Do pojemnika BIO nie wyrzucamy: ziemi i kamieni, popiołu z węgla kamiennego, drewna impregnowanego, kości, mięsa i odchodów zwierząt, oleju jadalnego, płyt wiórowych i pilśniowych, kurzu z odkurzacza.

Do przechowywania i wyrzucenia bioodpadów można wykorzystać papierowe torby, np. po zakupach lub dostawie jedzenia

Gdzie wyrzucać i z jakich worków korzystać

Zgodnie z zasadami segregacji, odpady biodegradowalne należy wyrzucać do brązowego pojemnika na odpady.

Bioodpadów nie należy wyrzucać do pojemnika w torebkach lub workach foliowych. Nie sprawdzą się także torebki lub worki biodegradowalne. Choć zapewniają one wygodę i higienę, to podczas przetwarzania odpadów i tak muszą być rozerwane i oddzielone od resztek organicznych. Kawałki folii nawet po profesjonalnym przetworzeniu mogą dostać się do bioodpadów, uniemożliwiając ich kompostowanie.

Aby nie zanieczyścić pozostałych bioodpadów tworzywem sztucznym, można używać toreb i opakowań papierowych. Najlepiej takich, które już mamy w domu, np. po pieczywie lub ze starej gazety. Sprawdzą się także worki kompostowalne. Są one oznaczane specjalnym symbolem przypominającym roślinę, który świadczy o certyfikacie kompostowalności w instalacjach do przetwarzania odpadów.

Segregacja śmieci 2020. Jak segregować odpady? [PORADNIK]

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (4)


ja-nek

Komentarz #78543 dodany 2020-07-27 11:24:18

Nieprawdziwy tekst. Wiele gmin rozdziela odpady "kuchenne" i "zielone", chocby z powodu ilosci zanieczyszczeń w odpadach kuchennych (woreczki foliowe, itp.) i innych cen za czysty odpad (jak odpady zielone) i odpad zanieczyszczony.


RACJA

Komentarz #79485 dodany 2020-07-31 14:11:27

Pytanie do autora: W katalogu odpadów mamy kod dla odpadów z pielegnacji ogrodów ulegające biodegradacji, czyli 20 02 01 oraz odpady kuchenne ulegające biodegradacji, czyli 20 01 08. Przy opisie jak przedstawiono w artykule, który kod odpadu stosować? Niezaleznie od procesu jakim poda się odpady to przecież WIOŚ przy pierwszej kontroli smieciarki zakwestionyje klasyfikowanie obierek jako odpadów z pielegnacji ogrodów i parków, czy też gałązki jako odpady powstające w kuchni!!!


Komentarz #163521 dodany 2021-10-19 09:49:48

w jaki sposób wrzucać gałęzie z krzewów i drzewek owocowych do marnej jakości worka ,który oferuje gmina ??


Dobre

Komentarz #231580 dodany 2023-03-09 10:38:58

Wg artykułu zepsuta zupa jest biodegradowalna i można ją wyrzucać do takich pojemników. A ja się pytam: w czym ją wyrzucać? Najlepszym opakowaniem są torebki papierowe. Więc zepsutą zupę należy wlać do torebki papierowej. Gratuluję pomysłu!

Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024