Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Odpady jako bezpieczna alternatywa dla węgla

Odpady jako bezpieczna alternatywa dla węgla
Dominik Skurzok
22.06.2022, o godz. 12:22
czas czytania: około 2 minut
0

W Warszawie trwa zorganizowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej konferencja „Ciepłownia na odpady – inwestycja bezpieczna i zrównoważona”. Wydarzenie w którym swoje prelekcje przedstawią przedstawiciele świata nauki, samorządów oraz banków można bezpłatnie oglądać również on-line na stronie wydarzenia oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapraszamy do śledzenia relacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

W trakcie poprzedzającego konferencję spotkania z dziennikarzami, wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk poinformował o przeznaczeniu przez Fundusz 3 mld złotych na modernizację oraz tworzenie nowych instalacji spalania odpadów, które mają na celu dogonienie krajów Europy zachodniej, gdzie spala się ok. 50% odpadów, a także wzmocnienie suwerenności energetycznej Polski.

Wszyscy zebrani na spotkaniu podkreślali istotność edukacji ekologicznej społeczeństwa pod kątem prawidłowej segregacji odpadów, wad i zalet spalarni odpadów oraz potencjalnych korzyści płynących z budowy takich instalacji w aglomeracjach, jak i we współpracy gmin. Jako przykład przedstawiono Krosno oraz Gdańsk, które postanowiły ograniczyć wydatki związane z wywożeniem śmieci, poprzez stworzenie spalarni dzięki partnerstwu z NFOŚiGW oraz bankami. Gdańsk, dzięki takiej instalacji, ma szansę zredukować koszt obsługi odpadów o ok. 30 mln zł rocznie.

Piotr Sprzączak z Ministerstwa Klimatu i Środowiska przedstawił strategię dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040r. Jej najważniejszym założeniem jest gwałtowne zwiększenie wykorzystywania odpadów, szczególnie frakcji bio, w celach pozyskiwania energii. Należy ograniczyć eksport frakcji możliwej do spalenia i wzmocnić jej wykorzystywanie w Polsce, gdzie w większości marnuje się na składowiskach lub opuszcza teren Polski wzmacniając spalarnie wykorzystywane w innych krajach. Odpady komunalne stanowią obecnie 1,84% paliw wykorzystywanych do produkcji ciepła w Polsce i pomimo wzrostu produkcji odpadów przez Polaków, ich wykorzystanie w miksie energetycznym od 2010r. nie wzrósł.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023