Aktualna sytuacja związana z koronawirusem ma wpływ także na branżę komunalną. Coraz więcej miast kraju wprowadza zmiany w sposobie odbioru odpadów. Pracownicy katowickiego MPGK proszą mieszkańców o rozsądne postępowanie z odpadami.

– W obliczu koronawirusa branża mierzy się z wyzwaniami związanymi m.in. z brakami kadrowymi – informuje Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice. – W Katowicach odbiór odpadów odbywa się aktualnie bez zakłóceń. Wstrzymaliśmy jedynie realizowanie usługi wydawania worków na gruz typu big bag – dodaje.

W najbliższym czasie należy się jednak liczyć ze zmianami w harmonogramach i/lub ograniczeniami dotyczącymi odbioru niektórych frakcji.

Urzędnicy i spółki komunalne apelują do mieszkańców, aby usprawnili odbiór i zagospodarowanie odpadów dzięki dobrym praktykom, które można wcielić w każdym domu.

Oto kilka najważniejszych zasad, których warto się trzymać w czasie utrudnionego wywozu odpadów:

  1. Przemyślane zakupy.

Strach bywa złym doradcą zakupowym. Sklepy wciąż działają i będą działać, a część nieprzemyślanych zakupów – trafi niestety do kosza. W najbliższym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na rozsądne decyzje zakupowe,  aby nie wyrzucać więcej niż zazwyczaj.

  1. Zmniejszanie objętości odpadów.

Zgniatanie butelek i innych opakowań z tworzyw sztucznych, składanie lub targanie na mniejsze kawałki opakowań papierowych i kartonów – szczególnie teraz należy o tym pamiętać. Im mniej powietrza będą wozić śmieciarki – tym więcej zmieści się w nich odpadów.

  1. Ograniczenie remontów, wymiany mebli itp.

To niestety nie jest czas na wiosenne porządki. Warto ograniczyć wizyty w marketach budowlanych i powstrzymać się na jakiś czas od prac generujących odpady wielkogabarytowe. Ewentualne ograniczenia w odbiorze śmieci, w pierwszej kolejności dotyczyć będą właśnie wielkich gabarytów.

  1. Kompostowanie.

Kolejną frakcją, której odbiór – w przypadku przeciążenia systemu może zostać ograniczony, są odpady bio. Warto, aby właściciele nieruchomości jednorodzinnych pomyśleli o zagospodarowaniu odpadów zielonych we własnym zakresie i np. spróbowali stworzyć własny kompostownik.

Czytaj więcej

Skomentuj