Toruń otrzyma zwrot kosztów poniesionych na naprawę fontanny “Cosmopolis”. Pieniądze wypłaci ubezpieczyciel Urzędu Miasta Torunia, który oszacował wartość odszkodowania na ponad 134 tys. zł.

15 czerwca 2009 r., fontanna "Cosmopolis" uległa awarii. Na skutek zwarcia w instalacji elektrycznej obwodów zasilających uzdatniacz oraz pompę odprowadzającą od niego wodę nastąpiła awaria urządzenia. Jej konsekwencje okazały się poważne. Zalaniu uległ system sterowniczy, czyli "mózg urządzenia". Znajdujące się w komorze układy elektroniczne były bez szans wobec napływu ogromnej ilości wody.

Niezwłocznie po stwierdzeniu uszkodzenia, Wydział Inwestycji i Remontów podjął działania zmierzające do jak najszybszego uruchomienia wodotrysku. Wobec jednoznacznej odmowy przeprowadzenia naprawy przez wykonawcę w ramach obowiązującej dla fontanny gwarancji i rękojmi, pomimo oczywistych roszczeń miasta w tej sprawie oraz długotrwałych negocjacji, ogłoszono przetarg i wyłoniono firmę, która podjęła się tego zadania. Po czterech miesiącach od awarii, "Cosmopolis" znów cieszyła oko miłośników pokazów wodno-świetlnych, odbywających się z towarzyszeniem muzyki Krzesimira Dębskiego.

Wartość odszkodowania firma ubezpieczeniowa wyceniła na 134 tys. i 713 zł. To wydatki, które pochłonęła naprawa urządzenia. Dodatkowo miasto przeznaczyło ponad 9 tys. zł na wykonanie ekspertyzy technicznej opracowanej przez rzeczoznawcę Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Zgodnie z zaleceniami w niej zawartymi, miasto zakupiło dodatkowe elementy wyposażenia fontanny, między innymi sygnalizację alarmową w przypadku włamania, pożaru lub zalania oraz system smsowego powiadamiania awaryjnego. Aparatura została także uzupełniona o dodatkowe zawory bezpieczeństwa i urządzenia osuszające. W sumie zainstalowanie tych elementów kosztowało dodatkowe 35 tys. zł. Nowy sezon "Cosmopolis" rozpocznie już w kwietniu 2010 r. i to z rozszerzonym repertuarem.

źródło: torun.pl

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj