Odzysk fosforu - jak robią to w Europie

Odzysk fosforu - jak robią to w Europie
Kalina Olejniczak
11.05.2018, o godz. 16:51
czas czytania: około 2 minut
0

W ramach projektu BEST (Better Efficiency for Industrial Sewage Treatment) 12 czerwca 2018 w Gdańsku odbędzie się bezpłatne międzynarodowe seminarium wraz z warsztatami dotyczącymi odzysku fosforu. Eksperci UE prezentować będą sytuację w różnych krajach UE, trendy oraz technologie, praktyki i możliwości odzysku tego cennego pierwiastka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Fosfor jest niezbędnym składnikiem odżywczym i powszechnie stosowanym w sektorze rolniczym. Specjaliści  biją na alarm, że jego naturalne zasoby drastycznie się zmniejszają, przez co ceny nawozów mineralnych są coraz wyższe.

Jednocześnie, ponieważ wysokie ładunki biogenów zrzucanych do środowiska są szkodliwe, przepisy dla jakości odpływów z oczyszczalni ścieków coraz surowsze. Ze względu na potencjalne ryzyko zagrożenia dla środowiskowa i zdrowia człowieka, akceptacja bezpośredniego stosowania osadów ściekowych (bezpośredni odzysk P) w kilku krajach UE, w tym Polski, jest niska.

Powyższe problemy wzbudzają duże zainteresowanie, a sytuacja wyeksploatowanych zasobów naturalnych  powoduje konieczność szybkiego rozwoju i wdrażania nowych metod odzysku P, nawet jeśli jeszcze nie są one wymuszone wymogami prawnymi, a nowe metody często ekonomicznie niezasadne.

Odzysk fosforu jako element circular economy

Odzysk fosforu to często wskazywany aspekt gospodarki obiegu zamkniętego, który możliwy jest do wdrożenia w branży wodno-ściekowej.

To także jeden z elementów trwającego projektu BEST (Better Efficiency for Industrial Sewage Treatment – Lepsza efektywność oczyszczania ścieków przemysłowych), którego celem jest ochrona wód Bałtyku. Uczestniczy w nim 16 organizacji z Rosji, Finlandii, Litwy, Estonii i Polski. Są to oczyszczalnie ścieków i zakłady wodociągowe, stowarzyszenia gospodarki wodnej, przedsiębiorstwa przemysłowe, gminy, władze regionalne i instytucje badawcze oraz organizacje eksperckie i pozarządowe zajmujące się oczyszczaniem ścieków oraz zarządzaniem środowiskiem.

Z Polski w programie bierze udział 5 podmiotów: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Leszna, Gdańska Fundacja Wody, Regionalne Centrum Ekologiczne z Warszawy, Miasto Stołeczne Warszawa i podkaliska gmina Doruchów.

Program BEST dla czystego Bałtyku

Dla czystego Bałtyku

– Projekt BEST ma przeciwdziałać przenawożeniu wód morskich, które z kolei jest odpowiedzialne za pogorszenie warunków świetlnych i tlenowych i w efekcie za spadek bioróżnorodności – mówi Barbara Grzebulska z Regionalnego Centrum Ekologicznego z Warszawy.

Jednym z pierwszych działań w ramach programu będą czerwcowe bezpłatne międzynarodowe seminarium wraz z warsztatami dotyczącymi odzysku fosforu w Gdańsku. Mowa będzie m.in. o polskich inwestycjach pilotażolwych w projekcie BEST oraz praktykach odzysku fosforu w Finlandii i Estonii.

Więcej o projekcie BEST w najbliższym wydaniu miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024